Trwają prace przy budowie falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu. Pale wbijane są już w odległości ponad kilometra od brzegu. Wykonawca przygotowuje się też do rozpoczęcia budowy części lądowej obiektu.
Przypomnijmy, że nowy falochron, o długości ok. trzech kilometrów, osłoni wejście z Zatoki Pomorskiej do świnoujskiego portu zewnętrznego. Inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie obejmuje też dobudowanie do istniejącego falochronu wschodniego ostrogi o długości ok 256 m oraz budowę obrotnicy portowej i toru podejściowego. Całość ma być gotowa do końca 2012 r., a pół roku później oddana do użytku. W basenie portu zewnętrznego powstaną między innymi stanowiska przeładunkowe dla terminalu LNG.
W tej chwili trwają prace kafarowe, czyli wbijanie pali.
- Prowadzone są już w odległości ponad kilometra od brzegu - informuje Ewa Wieczorek, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Wykonawca przygotowuje się także do rozpoczęcia budowy części lądowej - nasady falochronu. Chodzi o odcinek o długości ok. 45 metrów.
Po zakończeniu prac kafarowych wykonawca przystąpi do prac narzutowych - obudowywania korpusu falochronu. Wykorzysta do tego takie materiały jak piasek, kamienie i gwiazdobloki.
Przypomnijmy, że wykonawcą falochronu jest konsorcjum z holenderską firmą Boskalis International BV na czele. Zgodnie z umową, ma ono zbudować falochron za ok. 815 mln zł. Prace te finansowane będą z budżetu państwa, w ramach programu wieloletniego pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu" na lata 2008-2013.
(ek)
Offshore
Rośnie falochron
21 lutego 2011 |
Źródło:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.