W ubiegłym tygodniu wykonawca pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, konsorcjum NDI/Besix, rozpoczął roboty żelbetowe na śluzie. Wyjątkowo prace wykonywano w nocy, ze względu na logistykę oraz wpływ wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy.
Prace na Mierzei Wiślanej, mimo zimowej aury panującej w lutym, postępują zgodnie z harmonogramem. Ich spektakularnym elementem było pierwsze z serii betonowań, które odbyło się nocą. Zabetonowana została płyta denna bramy południowej śluzy. Podczas prac wbudowano w nią niemal 1700 m3 betonu i ponad 170 ton stali zbrojeniowej.
Betonowanie trwało nieco ponad dobę – mówi Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix. – To swoisty początek konstrukcyjnych robót żelbetowych w rejonie śluzy. Przed nami kolejne takie betonowanie sekcji w kanale, dalej południowej bramy śluzy a następnie ścianek tworzących szczelną wannę żelbetową, czyli docelową konstrukcję śluzy – dodaje.
Pierwsze betonowanie na śluzie pozwoli na wykonanie konstrukcji żelbetowej kieszeni bram śluzy, a w konsekwencji na montaż stalowych wrót śluzy na bramie południowej. Dzięki zabetonowaniu płyty bramy śluzy wykonawca, polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, może także przystąpić do wykonywania płyty dennej w kanale śluzy.
To betonowanie jest początkiem robót żelbetowych na śluzie, gdzie planowane jest wbudowanie około 20 000 m3 betonu oraz około 1900 ton stali. W zależności od pogody, budowlańcy planują kolejne betonowania w porach nocnych, aby zminimalizować wpływ ciepła hydratacji cementu podczas wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy.
Śluza jest konieczna dla zapewnienia bezpiecznej żeglugi w warunkach zmiennych stanów wody po obydwu stronach Mierzei Wiślanej. Dodatkowo, śluza będzie pełniła rolę zapory,
przeciwdziałającej mieszaniu się wody słonej z Morza Bałtyckiego z wodą słodką Zalewu Wiślanego. Głowy śluzy z obu stron wyposażone będą w podwójne bramy (wrota), które będą przesuwane we wnęki (kieszenie). W konsekwencji ilość wody, która dotrze do Zalewu Wiślanego będzie niewielka, a jej wpływ na dynamikę i zasolenie wód Zalewu będzie miał charakter krótkookresowy. Zasięg tego oddziaływania będzie zaledwie lokalny.
Obecnie na budowie kontynuowane jest m. in. profilowanie skarp, prace narzutowe i roboty żelbetowe na falochronach Portu Zewnętrznego. Odbywa się produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus, służących zabezpieczeniu falochronów. W śluzie prowadzone są roboty związane ze zbrojeniem i betonowaniem. W kanale żeglugowym trwa pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywanie mikropali, a także betonowanie. Prowadzone są również prace przy obu mostach oraz wykończeniowe w budynku kapitanatu. Po odmarznięciu Zalewu Wiślanego, planowane jest dalsze pogrążanie ściany grodzy, tworzącej obwiednie sztucznej wyspy oraz montaż ściągów oraz zasypów grodzy.
Parametry techniczne śluzy:
długość komory: 200,0 mb
szerokość: 25 m
dno kotwione: 10000 m2
głębokość: -6,50 m
rzędna korony: +2,50 m.
rel (Urząd Morski w Gdyni)
Fot., video: materiały prasowe NDI/BESIX
W Polsce też buduje się drogi szybkiego ruchu z/do regionów słabo rozwiniętych. Przykładem S19 i S61 jako część Via Carpatii albo S6 na Pomorzu Środkowym. I co ma to wspólnego z przekopem? Nic. Wszystkie te drogi leżą na kierunkach tranzytu wsch-zach i płn-płd. Drogi, także w Chinach, nie są budowane na pokaz - po prostu wynikają z konkretnego zapotrzebowania.
Za 2 miliardy moglibyśmy mieć 5 kolejnych śmigłowców Merlin dla SAR i w sumie całkiem sensowną mikro flotę 9 śmigieł.
Za 2 miliardy moglibyśmy też mieć 2 korwety wielozadaniowe, podobne do tych jakie ostatnio zamówiła Bułgaria. Byłoby roboty na kilka lat dla jednej ze stoczni.
Ewentualnie za 2 miliary możnaby dozbroić ORP Ślązak, aby był w pełni korwetą i zbudować mu bliźniaka.
No ale zamiast tego będziemy mieli przekop do nikąd.
Brawo rząd! Brawo elyty yntelektualne!
Projekt znakomity, ale moim zdaniem nieporozumieniem jest pomysł, by jakże słuszny pomnik Jarosława Kaczyńskiego w mundurku na kasztance zwrócony był na wschód.
Może to i ładnie będzie wyglądać ale po co straszyć sąsiada.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.