Spółka EC Będzin S.A. w środę ogłosiła nawiązanie współpracy z Politechniką Gdańską, której celem jest rozwój technologii jądrowych SMR (Small Modular Reactors) w ciepłownictwie i energetyce. Kluczowym partnerem w realizacji tego porozumienia będzie Centrum Energetyki Jądrowej działające w strukturach uczelni.
Zakres współpracy obejmuje m.in. nadanie EC Będzin S.A. tytułu "Partnera Strategicznego Centrum Energetyki Jądrowej w zakresie technologii SMR", działania promocyjne na rzecz technologii SMR oraz wsparcie badań naukowych i projektów rozwojowych odpowiadających na potrzeby spółki. W ramach porozumienia EC Będzin S.A. uzyska również możliwość wskazania swoich przedstawicieli do Rady Centrum oraz wyznaczenia kandydata na stanowisko Zastępcy Dyrektora Centrum.
- Nawiązanie współpracy z Politechniką Gdańską to istotny krok w stronę rozwoju innowacyjnych technologii, które mogą znacząco przyczynić się do unowocześnienia sektora ciepłowniczego i energetycznego w Polsce. To także doskonały przykład synergii nauki i biznesu na rzecz realizacji ambitnych celów gospodarczych i środowiskowych - podkreślił, cytowany w informacji prasowej, prezes EC Będzin S.A. Marcin Chodkowski.
Politechnika Gdańska otrzyma za współpracę wynagrodzenie w wysokości 500 tys. zł netto rocznie, a umowa obowiązuje do 22 stycznia 2026 roku z możliwością automatycznego przedłużenia do sierpnia 2028 roku.
SMR (ang. Small Modular Reactors) to małe modułowe reaktory jądrowe, będące nową technologią w energetyce światowej. Charakteryzują się one kompaktową konstrukcją i możliwością seryjnej produkcji, co obniża koszty budowy w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami jądrowymi.