Inne

Przyczyną śnięcia ryb w Jeziorze Łańskim (woj. warmińsko-mazurskie) był deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami, czyli tzw. przyducha letnia - wynika z badań WIOŚ w Olsztynie. W ostatnich dniach z akwenu zebrano ok. tony martwych ryb, głównie sielaw.

Pierwsze zgłoszenie o śniętych rybach w Jez. Łańskim w pobliżu Starej Kaletki pojawiło się przed tygodniem. Potwierdziła to wizja terenowa pracowników Zarządu Zlewni w Olsztynie, którzy skontaktowali się m.in. z użytkownikiem rybackim. Powiadomili też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska(WIOŚ), który pobrał próbki wody do zbadania.

Według Wód Polskich śnięcia dotyczą głównie sielawy - w sumie z powierzchni jeziora zebrano tonę, czyli ok. 12,5 tys. sztuk martwych ryb tego gatunku.

Przedstawiciele WIOŚ dokonali najpierw oględzin strefy przybrzeżnej jeziora, a także dopływającej do niego rzeki Łyny oraz rzeki Marózki. Woda w jeziorze we wszystkich punktach kontrolnych była bez zapachu, posiadała barwę zieloną. Nie stwierdzono tzw. miejsc punktowego zanieczyszczenia jeziora ani zanieczyszczeń któregoś z cieków wodnych.

Jak podała WIOŚ, badania laboratoryjne pobranych wówczas (tj. 29 sierpnia) próbek nie wskazują na zanieczyszczanie wody i nie odbiegają od wyników charakterystycznych dla tego typu zbiorników w analogicznych okresach roku. Natomiast analiza mikroskopowa wskazuje na liczny rozwój organizmów fitoplanktonowych z dominacją sinic rodzaju Limnothriz sp.

Miejsc punktowego zanieczyszczania jeziora nie stwierdzono także podczas kolejnych oględzin (4 września), podczas których ponownie potwierdzono obecność martwych ryb z gatunku sielawy. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ dokonało pomiaru profilu termiczno-tlenowego z najgłębszego miejsca jeziora i pobrało próbkę wody do ponownej analizy mikroskopowej i badań fizyko-chemicznych.

Jak poinformowała w piątek PAP Ada Wasilewska z WIOŚ w Olsztynie, uzyskane wyniki wskazują, że na 7 m głębokości następuje znaczący spadek temperatury wody oraz spadek tlenu rozpuszczonego w wodzie do poziomu 0,4 mg/O2, co oznacza warunki beztlenowe.

"Takie warunki beztlenowe utrzymują się do dna jeziora. Świadczy to, iż przyczyną śnięcia ryb o wysokich wymaganiach środowiskowych, z rodzaju siejowatych, był deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami" - wyjaśniła.

Sielawa jest bardzo wrażliwa na niedobory tlenu. Występuje głównie w głębszych, chłodniejszych wodach i potrzebuje odpowiedniego poziomu tlenu do przeżycia. Wysokie temperatury i spadek zawartości tlenu w jeziorze mogą prowadzić do masowego śnięcia tego gatunku.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz, użytkownik rybacki podjął działania polegające na napowietrzaniu najgłębszych miejsc akwenu, co powinno zwiększyć szanse ryb na przeżycie w trudnych warunkach, związanych z deficytem tlenowym.

"Napowietrzanie zbiornika przyniosło oczekiwane efekty, sytuacja została opanowana" - dodała.

Jednocześnie zaznaczyła, że sytuacja na Jez. Łańskim jest wciąż monitorowana przez pracowników Zarządu Zlewni w Olsztynie, WIOŚ i użytkownika rybackiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8134 3.8904
EUR 4.2349 4.3205
CHF 4.5102 4.6014
GBP 5.0237 5.1251

Newsletter