18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet w branży morskiej, zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w listopadzie 2021 r. To kontynuacja inicjatywy dotyczącej wzmocnienia pozycji kobiet w sektorze morskim oraz rezolucji Zgromadzenia przyjętej w 2019 roku.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet w branży morskiej, w piątek 17 maja w głównej siedzibie IMO w Londynie, odbywa się sympozjum, w którym biorą udział specjaliści i liderzy branży morskiej. Tematami sympozjum jest m.in. bezpieczeństwo na morzu, uwzględniające kwestie płci.
Celem jest nie tylko uhonorowanie sukcesów kobiet, ale także promowanie równych szans i wykorzystanie pełnego potencjału kobiet w sektorze morskim. Zależy nam również na tym, aby podnieść świadomość na temat wyzwań, przed którymi stoimy, mam na myśli dyskryminację, dysproporcję w zarobkach i ograniczenia w zakresie rozwoju kariery – mówi Arsenio Dominguez, Sekretarz Generalny IMO. – Sektor morski oferuje wiele perspektyw dla kobiet, od żeglugi morskiej po inżynierię, od prawa po logistykę i nie tylko... Musimy dawać przykład, służąc jako wzór do naśladowania, dążąc do stworzenia integracyjnego, wzmacniającego i bezpiecznego środowiska pracy dla kobiet – podkreślał Dominguez.
Równouprawnienie płci jest od dawna przedmiotem zainteresowania IMO. Według danych tej organizacji tylko 29 proc. ogółu pracowników sektora morskiego i tylko 20 proc. pracowników krajowych organów morskich to kobiety. Kobiety stanowią również mniej niż 2 proc. marynarzy na całym świecie.
Czytaj także:
Aby podkreślić, że można zmienić te proporcje, podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany projekt Diversity@Sea realizowany przez All Aboard Alliance. W projekt włączyło się 11 firm żeglugowych, z których każda pilotuje szereg środków na pokładzie jednego ze statków swojej floty w celu promowania integracji, w tym załogi składającej się z co najmniej czterech kobiet.
Nagroda IMO za równość płci
Na zakończenie sympozjum zostanie wręczona pierwsza w historii IMO Nagroda Jakości Płci dla Despiny Panayiotou Theodosiou z Cypru, byłej przewodniczącej Międzynarodowego Stowarzyszenia Żeglugi i Handlu Kobiet (WISTA International).
Pani Theodosiou została uhonorowana przez Radę IMO za jej pracę na rzecz promowania równości płci i wzmacniania pozycji kobiet przez cały okres jej kadencji na stanowisku prezesa WISTA International.
Rada IMO wyraziła również uznanie dla następujących nominowanych:
- Mikael Skov (Dania), dyrektor generalny Hafnia
- Sanjam Sahi Gupta (Indie), założycielka MaritimeSheEO i oddziałów WISTA w Indiach, Sri Lance, Bangladeszu, Gruzji i Malezji
- Amit Srivastava (Indie), Indyjska Marynarka Wojenna
- Eunjung Heo (Republika Korei)
- Camille Dyan A. Simbulan (Filipiny) jest kierownikiem ds. komunikacji i projektów specjalnych dla kobiet i młodzieży w filipińskim związku zawodowym oficerów i marynarzy (AMOSUP).
Coroczna nagroda IMO za równouprawnienie płci została stworzona w 2023 r. w celu wyróżnienia osób, które wniosły znaczący wkład w promowanie równości płci i wzmocnienie pozycji kobiet w sektorze morskim.
To nie pierwsza inicjatywa IMO dotycząca kobiet w sektorze morskim.
IMO zainicjowało program wspierający misję ONZ w zakresie „równości płci i wzmocnienia pozycji w branży wszystkich kobiet i dziewcząt” - „Kobiety w żegludze” (ang. „Women in Maritime).
Głównym celem programu było to, aby instytuty morskie państw członkowskich IMO umożliwiały szkolenia kobietom w takim samym zakresie, jak płci przeciwnej. Od czasu utworzenia programu, 31 lat temu, IMO ułatwiła już utworzenie siedmiu regionalnych stowarzyszeń kobiet z sektora morskiego w Afryce, Azji, na Karaibach, w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i na wyspach Pacyfiku.
Program zapewnia stypendia umożliwiające w krajach rozwijających się dostęp do szkoleń technicznych na bardzo wysokim poziomie. Jednym z przykładów jest kurs „Kobiety w zarządzaniu portami”, organizowany w Hawrze we Francji, we współpracy z Port Institute for Education and Research (IPER, Institut Portuaire d'Enseignement et de Recherche). To dzięki niemu w 2018 roku 48 kobiet z 32 krajów wzięło udział w szkoleniu z zakresu zarządzania.
Z MEDIÓW/LEW