Inne

Na terenie gdyńskiej mariny powstanie nowy budynek bosmanatu wraz z centrum szkoleniowym dostosowanym do współczesnych realiów - ogłosiły we wtorek władze Gdyni oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Ostatnie lata to czas rozwoju żeglarstwa w Gdyni. Z jednej strony w basenie Prezydenta powstała Marina Yacht Park, będąca areną międzynarodowego Polboat Yachting Festival, czyli imprezy, która kolejny rok odbywa się w naszym mieście i cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy z całego świata. Z drugiej to czas projektowania i przygotowywania się do zmian w samym otoczeniu basenu żeglarskiego imienia generała Mariusza Zaruskiego. Projekt nowej mariny i hotelu wszedł już w zaawansowaną fazę i w najbliższym czasie powinny rozpocząć się budowy obu obiektów, co oznacza ogromne zmiany wpływające nie tylko na bezpośrednie otoczenie gdyńskiej mariny, ale również widoczne od skweru Kościuszki czy też alei Topolowej.

Wiedząc, jaki będzie finalny kształt obu budynków, jakie będą docelowe funkcje, jesteśmy gotowi rozpocząć prace nad budową nowej siedziby bosmanatu wraz z pełnym zapleczem infrastrukturalnym dla szkolenia żeglarskiego. To będzie dopełniający się element infrastruktury portu jachtowego na miarę XXI wieku – informuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Bosmanat przystani jachtowej wraz z zapleczem sanitarno-biurowym powstał w 2000 r., jako budynek stworzony w oparciu o lekką konstrukcję. Jest siedzibą zespołu obiektów nadmorskich, który administruje mariną, kąpieliskami, plażami i placem zabaw oraz stanowi bazę dla gdyńskich ratowników.

Otwarcie tego ośrodka będzie nową jakością, jeżeli chodzi o działalność szkółek żeglarskich. Działalność skierowaną dla młodzieży, która zaczyna swoją przygodę w tym sporcie, ale również będzie też ważne z punktu widzenia edukacji morskiej kierowanej do uczniów szkół podstawowych czy średnich w Gdyni, dlatego że zarówno są tam przewidziane sale konferencyjne, hangary – komentuje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego

Gdyńska marina obecnie posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu. Spełnia standardy ekologiczne, można tu korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o obciążeniu do 2,5 tony. Bosmanat odgrywa kluczową rolę jako centrum społeczności żeglarskiej, służy jako baza dla wielu pasjonatów żeglarstwa – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Istnieje potrzeba modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury portowej, aby dostosować się do rosnącej liczby żeglarzy oraz zmiany ich oczekiwań oraz zapewnienia bezpiecznego i wygodnego miejsca cumowania dla różnych jednostek.

W ten sposób, zachowując oś widokową od strony alei Topolowej, tworzy się tzw. brama do mariny, która będzie nowym ciągiem komunikacyjnym dla mieszkańców i turystów.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki Polski Związek Żeglarski będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację obiektu. Inwesytycja będzie finansowana, w równych częściach, przez trzy podmioty: MSiT 33%, Urząd Marszałkowski 33%, Gdynię 33%. Jej szacowany koszt to 30 mln zł.

Źródło: Gdynia.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter