Inne

W Porcie Gdańsk wprowadzono innowacyjny system alarmowania w ramach monitoringu środowiskowego Coral. Powiadomienia w czasie rzeczywistym przychodzą przez SMS, e-mail oraz aplikację mobilną. Dzięki temu pracownicy portu mogą błyskawicznie reagować na zagrożenia ekologiczne i efektywnie identyfikować ich źródła.

Firma SeaData, lider w dziedzinie technologii monitoringu środowiska, wprowadziła nowatorski system alarmowania, który służy detekcji wysokich stężeń substancji szkodliwych, z wykorzystaniem zainstalowanych w Porcie Gdańsk czujników.

To udoskonalenie rozszerza możliwości systemu Coral. Dotychczas umożliwiał on pracownikom otrzymywanie drogą mailową alertów o niebezpiecznych zanieczyszczeniach, takich jak przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych. Nowe funkcje systemu pozwalają na otrzymywanie powiadomień w czasie rzeczywistym przez SMS oraz aplikację mobilną.

Informacje SMS o zarejestrowanych przekroczeniach poziomu alarmowego dla substancji ropopochodnych w wodach kanału portowego przychodzą do Ośrodka Ratownictwa, Dowódcy Zmianowego i pracowników Działu Ochrony Środowiska Portu Gdańsk, a także do Urzędu Morskiego - Kapitanatu Portu Gdańsk. Gdy wiadomość o zarejestrowaniu przez system stężenia alarmowego (powyżej 50 ppm) trafi do Ośrodka Ratownictwa, ten natychmiast powiadamia Portową Straż Pożarną Florian.

Strażacy jadą na miejsce zgłoszenia i w razie konieczności, rozpoczynają działania ratownicze. Jednocześnie przedstawiciel Urzędu Morskiego - Kapitanatu Portu Gdańsk ma możliwość szybkiego wydania zgody na użycie środków (dyspergentów) na obszarze wodnym.

"System oferuje również możliwość indywidualnej konfiguracji alertów, co pozwala dostosować go do specyficznych potrzeb użytkowników" - wyjaśnia dr Marta Wenta z SeaData.

Jednak to nie koniec innowacji w Porcie Gdańsk. Niebawem zostanie wprowadzona funkcja dokumentowania zdarzeń, takich jak wycieki substancji ropopochodnych do akwenów portowych, za pomocą zdjęć. Kamery będą zamontowane w trzech lokalizacjach, w tych samych miejscach, gdzie znajdują się punkty monitoringu substancji ropopochodnych: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC.

"To udogodnienie nie tylko ułatwi ustalanie przyczyn zanieczyszczeń, ale także zwiększy efektywność działań zapobiegawczych i reagowania na sytuacje kryzysowe" - uważa Tomasz Kolicki, kierownik Działu Ochrony Środowiska w Porcie Gdańsk.

rel (Port Gdańsk - ZMPG)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter