Inne

Tradycją Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo są nagrody „Złotych Kotwic” przyznawane w siedmiu kategoriach firmom oraz instytucjom, których działania i osiągnięcia mają znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.

Nagrody w kategoriach: Przemysł okrętowy, Offshore, Infrastruktura, Militaria, Innowacja oraz dwóch kategoriach specjalnych: Startup oraz Osobowość Gospodarki Morskiej przyznała Kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci gospodarki morskiej i przemysłu okrętowego.

Nagrodzonych prezentujemy poniżej:

Złota Kotwica w kategorii Przemysł okrętowy

Stocznia Crist SA za budowę specjalistycznej jednostki do instalacji tunelu podwodnego pomiędzy Niemcami a Danią (Fehmarnbelt Link). Nagrodę odebrał Jacek Milewski, członek Zarządu.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że naszą ciężką pracą możemy dawać dowód profesjonalizmu, najwyższej jakości i możemy promować polskie firmy na arenie międzynarodowej. Poza tą skomplikowaną jednostką, w tej chwili jesteśmy w połowie budowy kolejnej jednostki, również pod ten sam projekt i myślę, że w przyszłości będziemy budowali jeszcze trudniejsze statki i będziemy angażowali jeszcze więcej polskich podmiotów.

Wyróżnienie: Stocznia Szczecińska „Wulkan” sp. z o.o. za utworzenie nowego ośrodka do montażu i przeładunku komponentów dla Morskiej Energetyki Wiatrowej o macie do 4500 ton, a także pierwszy w Polsce certyfikat dla firmy w zakresie powłok antykorozyjnych FROSIO. Nagrodę odebrał Adam Krzemiński, pełnomocnik Zarządu.

To szczególne wyróżnienie dla pracowników Stoczni Szczecińskiej, która podjęła bardzo trudny wysiłek w procesie budowy nowoczesnej stoczni pod każdym względem: cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. W segmencie zarówno okrętowym, jak i bardzo trudnym segmencie offshore.

Złota Kotwica w kategorii Offshore

Uniwersytet Morski w Gdyni za edukację i badania obejmujące energetykę odnawialną, monitoring, nawigację, bezpieczeństwo i ratownictwo w transporcie morskim na obszarach morskiej energetyki wiatrowej. Nagrodę odebrał prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor UMG.

W momencie, kiedy pojawiła w Polsce możliwość dywersyfikacji źródeł energii całkowicie przestawiliśmy naszą ofertę dydaktyczną uruchomiając na wszystkich wydziałach studia I i II stopnia, studia podyplomowe, studia MBA. Instytut Morski, który jest w naszych strukturach na 11 lokalizacji farm wiatrowych pracował przy 10. W Gdańsku, w pobliżu Twierdzy Wisłoujście jeszcze w tym roku otworzymy Centrum Offshore – 500-metrowy budynek, który będzie widoczny ze wszystkich statków wchodzących do portu w Gdańsku. Oprócz tego, że kształcimy przyszłych wilków morskich i specjalistów lądowego zaplecza gospodarki morskiej, dostrzegliśmy, że między morzem, a lądem jest jeszcze obszar niezagospodarowany i to jest offshore.

Wyróżnienie: Elektryka Morska sp. z o.o. za Centrum Badawczo-Rozwojowe w Szczecinie. Nagrodę odebrał Bartłomiej Stępień, prezes firmy.

Złota Kotwica w kategorii Infrastruktura (ex aequo)

Urząd Morski w Szczecinie za modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Nagrodę odebrał Wojciech Zdanowicz, dyrektor UM w Szczecinie.

To wielki zaszczyt. Podziękowania dla Kapituły za dostrzeżenie naszego projektu, stąd oddalonego, bo na Pomorzu Zachodnim. Administracja morska jest fachowym inwestorem, który pozwala zachować konkurencyjność polskich portów, bo bez infrastruktury dostępowej od strony morza wszystkie nasze porty o podstawowym znaczeniu nie mogłyby się tak dobrze rozwijać.

Urząd Morski w Gdyni za modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku. Nagrodę odebrał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor UM w Gdyni.

Jestem zaszczycony, że organizacja morska, jako partner portów morskich i stoczni zostaje dostrzeżona w zakresie inwestycyjnym. Falochrony osłonowe zostały wydłużone o 853m, wybudowaliśmy nowy falochron o długości 826m. Oprócz tego prawie 2,5km falochronów zostało wyremontowanych, podwyższonych, więc będą nam służyć przez następne kilkadziesiąt lat, osłaniając te statki, które do portów już się dostają.

Złota Kotwica w kategorii Militaria

Remontowa Shipbuilding SA za przekazanie polskiej Marynarce Wojennej seryjnych niszczycieli min - ORP Albatros i ORP Mewa. Nagrodę odebrał Dariusz Jaguszewski, prezes Zarządu stoczni.

Stoję przed Państwem sam, ale reprezentuję potężną grupę ludzi, którzy pracowali na ten sukces, począwszy od projektantów, stoczniowców, dostawców i kooperantów – dziękuję im za współpracę. Nie sposób nie podziękować Agencji Uzbrojenia i Marynarki Wojennej. Bez nich tego sukcesu byśmy nie osiągnęli. Najlepszym uzasadnieniem dla tego wyróżnienie jest fakt, że w ubiegłym roku podpisaliśmy kontrakt na trzy kolejne niszczyciele min. Pierwszy z nich jest w trakcie realizacji.

Złota Kotwica w kategorii Innowacja:

Mapalu Paweł Łuniewski za obwodowy ster strumieniowy. Produkt odpowiada na problem nieefektywnego wykorzystywania sterów strumieniowych stosowanych obecnie w jednostkach pływających oraz negatywnych skutków oddziaływania na środowisko morskie z tego tytułu.

Złota Kotwica w kategorii Osobowość Gospodarki Morskiej 

Złotą Kotwicę w kategorii Osobowość Gospodarki Morskiej za udaną kontynuację rozwoju największej polskiej grupy stoczniowej, zgodnie z wizją jej założyciela - śp. Piotra Soyki przyznano Adamowi Ruszkowskiemu, prezesowi Zarządu Remontowa Holding SA.

Traktuję tę nagrodę jako wyraz docenienia i uznania dla tych, którzy byli i wciąż pozostają ważni dla mnie i całego naszego środowiska. Dla mnie kimś takim jest śp. Pan Prezes Piotr Soyka. To największa osobowość gospodarki morskiej, także dzięki wsparciu Jego małżonki, Pani Bogny, która w tym miejscu dwa lata temu odbierała dla Niego ten zaszczytny tytuł. Osobowości, to także wielu moich współpracowników i stoczniowców, z którymi dziś razem z sukcesem realizujemy to, co On kiedyś zapoczątkował i czego nas nauczył. Dzięki temu cała grupa Remontowa Holding rozwija się i rośnie, a także zapewnia pracę tysiącom naszych podwykonawców. I tak będzie nadal!

Już niedługo będziemy wodować kadłub pierwszego promu Ro-Pax, jednego z trzech, budowanych od podstaw w Gdańskiej Stoczni Remontowej przy współpracy firm kooperujących. Bardzo dobrej współpracy – co chciałbym tu mocno podkreślić. I na to wodowanie już dziś serdecznie Państwa zapraszam! – spuentował prezes Adam Ruszkowski.

Nagroda w kategorii Startup zostanie wręczona drugiego dnia targów, 11 października.

Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2023 potrwają do czwartku, 12 października. 

PortalMorski.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter