Inne

Tradycyjnie, dźwięk dzwonu okrętowego dał sygnał do rozpoczęcia Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo 2023. To już 22. edycja tego największego i najstarszego wydarzenia branży morskiej w Polsce, ale po raz pierwszy zorganizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie - nowego właściciela marki.

Oficjalnego otwarcia targów w hali wystawienniczej AmberExpo w Gdańsku dokonali Bogdan Borusewicz – wicemarszałek Senatu, Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Gdańska i kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Spotykamy się dzisiaj na pierwszych zorganizowanych przez nas targach Baltexpo. To bardzo ważne, aby były one udane pod względem handlowym, biznesowym i wizerunkowym. Aby ten produkt marketingowy, który dzisiaj Państwu przedstawiamy, przyniósł wartościowe zwroty – mówił Andrzej Bojanowski.

Jak dodał, targi Baltexpo to ponad 200 wystawców i 4600 osób zarejestrowanych odwiedzających.

Wierzymy, że wspólnie potrafimy zrobić jeszcze więcej. To dopiero początek – spuentował.

Swoje zadowolenie z faktu, że tytuł Baltexpo po wielu latach trafił do Gdańska, jako własność miasta i spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie wyraził także wiceprezydent miasta, Piotr Borawski.

To tutaj jest stolica gospodarki morskiej naszego kraju. Dzięki Baltexpo integrujemy wszystkich wystawców i uczestników gospodarki morskiej. (…) Dla miasta Gdańska gospodarka morska jest kluczową dziedziną i branżą. Przygotowujemy strategiczne programy rozwoju dla naszego miasta, a gospodarka morska pełni w nich kluczowe znaczenie. Dla Gdańska ważne jest to, aby rozwijała się także ponad politycznymi podziałami.

List ministra Marka Gróbarczyka skierowany do uczestników targów Baltexpo odczytał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

„(…) Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo to wydarzenie o ugruntowanej pozycji na arenie najważniejszych wydarzeń morskich w Polsce skupiające przedstawicieli świata gospodarki morskiej, nauki, ale też innych, powiązanych ze sprawami morza dziedzin. Doceniam fakt, że potrzeba przedstawienia oferty branży morskiej, ale też teoretycznej refleksji poświęconej najważniejszym czynnikom kształtującym realia gospodarki morskiej skłoniły organizatorów do zorganizowania tego wydarzenia, a z drugiej strony do tak licznego uczestnictwa osób, którym sprawy morskie nie są obojętne. Za każdym razem aktualna i ważna tematyka konferencji towarzyszącej targom Baltexpo, w obecnych czasach jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Dzieje się tak zwłaszcza wobec nieustannych, globalnych przemian gospodarczych, wyzwań technologicznych, a także wyzwań takich, jak skutki pandemii COVID-19, czy nieusprawiedliwionej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Tym bardziej jestem rad, że Baltexpo, które stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych, jakie organizowane są cyklicznie w Polsce pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury, gromadzi uznane w środowisku naukowym i gospodarczym autorytety (…)”.

Z kolei Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego podkreślił, że gospodarka morska jest jedną z kluczowych branż województwa pomorskiego.

Jej specyfikę tworzą porty morskie, innowacyjne stocznie, energetyka odnawialna i zyskująca na znaczeniu logistyka. Gospodarka morska stanowi katalizator rozwoju gospodarki pomorskiej. 

W ostatnich trzech latach byliśmy świadkami bezprecedensowych wydarzeń, które w sposób znaczący przyczyniły się do przemiany w światowej gospodarce i dywersyfikacji globalnych łańcuchów dostaw. Zarówno pandemia koronawirusa, jak i wojna w Ukrainie wywarły istotny wpływ na przeładunki pomorskich portów morskich. Okazało się, że handel morski ma krytyczne znaczenie dla gospodarek lokalnych. Zmieniła się struktura przeładowywanych towarów, doszły tzw. towary wojenne i strategiczne dla bezpieczeństwa narodowego. Dzięki połączeniu pomorskich portów morskich ze swoim zapleczem lądowym przy pomocy korytarzy transportowych północ-południe na znaczeniu zyskał tranzyt do Austrii, Węgier, a zwłaszcza na Ukrainę.

Jak dodał, stoją przez nami nowe wyzwania, jak m.in. sprostanie wymogom europejskiego „Zielonego Ładu”, czyli osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W konsekwencji przed nami transformacja energetyczna oraz dekarbonizacja transportu. Dlatego, jako samorząd wojewódzki wspieramy tę transformację, działamy na rzecz rozwoju branży offshore, czego wyrazem było powołanie w 2020 roku Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Aktualnie powinniśmy intensyfikować nasze wspólne wysiłki podejmowane przez przedsiębiorców, rząd, samorządy i środowiska naukowe, aby gospodarka morska utrwaliła swoje miejsce na mapie gospodarczej Pomorza. Dlatego tak istotną rolę odgrywają targi Baltexpo – spuentował Leszek Bonna.

Trwającym do 12 października targom Baltexpo towarzyszą także konferencje, na których poruszane będą kluczowe aspekty gospodarki morskiej, takie jak finansowanie, ekologia, inwestycje w infrastrukturę portową i bezpieczeństwo.

PROGRAM KONFERENCJI

PortalMorski.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter