Inne

W 1922 roku powstały dwa pierwsze polskie kluby żeglarskie – Klub Żeglarski Chojnice oraz Polski Klub Morski w Wolnym Mieście Gdańsku. Oba wywarły znaczący wpływ na historię polskiego jachtingu i pomimo szacownego wieku nie tracą wigoru.

Historia polskiego żeglarstwa zaczęła się później niż w wielu innych krajach Europy. Pierwsze regaty – wówczas jeszcze niezwykle elitarne – zaczęto na Zachodzie organizować w połowie XVII wieku, a kilkadziesiąt lat później jachting stał się na tyle popularny wśród elit, że zaczęły powstawać pierwsze kluby. Jeszcze w XVIII wieku brytyjska arystokracja założyła w Irlandii The Royal Cork Yacht Club i Lough Ree Yacht Club. XIX wiek przyniósł prawdziwy wybuch popularności żeglarskich stowarzyszeń, które pojawiły się w Szwecji, Rosji, Danii, Holandii, Niemczech, Włoszech i Portugalii. Także na Węgrzech nad Balatonem powołano w 1867 roku Balatonfüredi Yacht Club.

Szlacheckie elity I Rzeczypospolitej żeglarstwem się nie pasjonowały. Później utrata niepodległości utrudniła tworzenie narodowych organizacji. Dopiero w II połowie XIX wieku, wraz z popularyzacją sportu, zaczęły powstawać pierwsze kluby wodniackie. W 1878 roku założone zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, którego członkowie za cel postawili sobie także popularyzację żeglarstwa i pływali jachtami po Wiśle.

W 1919 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstały Wojskowy Klub Wioślarski i Akademicki Związek Sportowy, w których jachting też był obecny. Na pierwsze kluby żeglarskie - obecny Chojnicki Klub Żeglarski i Polski Klub Morski - trzeba było jednak poczekać jeszcze trzy lata.

Jędrzej Szerle

Cały artykuł można przeczytać w najnowszym, 42. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych, w centrach handlowych i na dworcach. Wejdź na www.polskanamorzu.pl  i zamów prenumeratę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter