Inne

W poniedziałek, 7 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kmdr Leszek Dziadek objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych. Przejął on obowiązki od kmdr. Sławomira Wiśniewskiego, który przez ponad 8 lat dowodził tą jednostką. W uroczystości wziął udział dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódcy jednostek podległych 3. Flotylli Okrętów, a także zaproszeni goście. 

Głównym elementem uroczystości było złożenie meldunków dowódcy flotylli o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy jednostki. Dowódca 3. Flotylli Okrętów w krótkich żołnierskich słowach podziękował kmdr Wiśniewskiemu za wzorową i pełną poświęcenia służbę oraz przedstawił kmdr. Leszka Dziadek i jego dotychczasowy przebieg służby. Gratulując nowemu dowódcy życzył mu jednocześnie marynarskiego szczęścia i sukcesów w dowodzeniu podległą jednostką. Komandor Mirosław Jurkowlaniec w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył także nowemu dowódcy dywizjonu akt nominacji na kolejny stopień wojskowy. Uroczystość zakończyła tradycyjna defilada pododdziałów.

Komandor Leszek Dziadek jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po ukończeniu studiów w AMW został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe oficera działu nawigacyjnego, a następnie dowódcy działu obserwacji technicznej na ORP Dzik. W 2000 roku został dowódcą działu nawigacyjnego na ORP Orzeł a następnie pełnił obowiązki dowódcy pionu operacyjnego na ORP Sokół w Dywizjonie Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. W tym okresie jako jedyny oficer Marynarki Wojennej czterokrotnie zdobył tytuł „Najlepszego Nawigatora MW”. W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy okrętu ORP Kondor, a w roku 2008 na stanowisko dowódcy okrętu ORP Bielik. Od 2009 do 2012 roku pełnił służbę w Sojuszniczym Dowództwie Operacyjnym w Northwood w strukturach Sojuszniczego Dowództwa Okrętów Podwodnych – Północ (COMSUBNORTH), początkowo jako starszy specjalista, a następnie szef wydziału. W tym czasie pełnił również obowiązki Starszego Oficera Narodowego w Wielkiej Brytanii. Po powrocie ze struktur został wyznaczony na kolejne stanowisko służbowe głównego oficera flagowego w Oddziale Oficerów Flagowych Dowództwa Marynarki Wojennej. W 2014 roku został skierowany do służby w Oddziale Oficerów Flagowych Dowództwa Generalnego RSZ, a następnie w Oddziale Ratownictwa. 

Komandor Sławomir Wiśniewski swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1987 roku jako podchorąży Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów, został skierowany do służby w Dywizjonie Okrętów Podwodnych na stanowisku oficera działu broni podwodnej na ORP Dzik. W 1994 roku awansował na stanowisko dowódcy działu broni podwodnej ORP Orzeł. Od 1998 roku był oficerem flagowym – specjalistą broni podwodnej w Dywizjonie Okrętów Podwodnych, a następnie objął obowiązki dowódcy okrętu podwodnego ORP Sokół. Od 2003 do 2007 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy grupy-dowódcy okrętu podwodnego ORP Bielik. Następnie z dniem 1 lipca 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych – zastępcę dowódcy dOP. Od stycznia do kwietnia 2005 roku był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Bielik w międzynarodowej operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR na Morzu Śródziemnym. W 2006 roku, po raz drugi dowodził PKW Bielik w operacji ACTIVE ENDEAVOUR. 

Dywizjon Okrętów Podwodnych

Główne zadania okrętów podwodnych to zwalczanie okrętów nawodnych, okrętów podwodnych i transportowców przeciwnika, prowadzenie rozpoznania i przezrut grup specjalnych. Okręty podwodne osłaniają przejścia ważnych pod względem operacyjnym bojowych zespołów okrętowych oraz linie komunikacyjne państwa. Działanie okrętu podwodnego charakteryzuje skrytość i mobilność, dlatego może być on wykorzystany do operacji antyterrorystycznych poprzez skryty przerzut jednostek specjalnych w rejon działań. Okręty podwodne wykonują również zadania stawiania min i przerywania zagród minowych. W skład dywizjonu Okrętów Podwodnych wchodzą 3 okręty podwodne: ORP Orzeł, ORP Sęp i ORP Bielik.

Więcej >>>

rel (3. FO)

Fot.: st. chor. mar. Piotr Leoniak

+3 Dodatkowe uprawnienia dowódcy
Czy nowy dowodca ma takze doswiadczenie z pracy w muzeum, aby podołać obowiazkom?
08 styczeń 2019 : 12:03 R. | Zgłoś
+3 który?
ORP Orzeł, ORP Sęp i ORP Bielik - który może się zanurzyć i na pewno samodzielnie się wynurzy?
08 styczeń 2019 : 21:29 x | Zgłoś
+4 dac okrętów podwodnych
dowódca który nie ma czym dowodzić...
09 styczeń 2019 : 19:03 delux | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter