Inne

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach uczci w środę Marynarka Wojenna 100. rocznicę jej odtworzenia. Przy Nabrzeżu Pomorskim, znajdującym się w sąsiedztwie Skweru Kościuszki, zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania trzy okręty, nową wystawę główną otworzy gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej.

28 listopada 1918 r. decyzją naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego powołano do życia polską Marynarkę Wojenną (MW). Główne obchody setnej rocznicy tego wydarzenia odbędą się w środę w Gdyni.

Tego dnia na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa, co oznacza, że jednostki zostaną udekorowane banderami, proporcami i flagami kodu sygnałowego.

W kościele garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu odprawiona zostanie msza święta, w której trakcie przewidziano odsłonięcie tablicy 100-lecia MW. Zaplanowano też złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na oksywskim Cmentarzu Marynarki Wojennej, gdzie w październiku br. spoczęły sprowadzone z Francji szczątki jednego z dowódców floty MW adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii.

Jak poinformowała kpt. mar. Anna Sech z sekcji prasowej 3. Flotylli Okrętów, w południe obchody przeniosą się do centrum Gdyni – na Skwer Kościuszki, gdzie zaplanowano m.in. uroczystą odprawę wart przy Pomniku Polska Morska. Ze zlokalizowanego nieopodal okrętu muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny złożony z 21 wystrzałów armatnich.

W środę przy Nabrzeżu Pomorskim zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania trzy okręty: fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, niszczyciel min ORP Kormoran oraz okręt podwodny ORP Sęp. Bezpłatnie zwiedzić będzie można także ORP Błyskawicę. Z kolei gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej zaprezentuje swoją nową wystawę główną zatytułowaną „Mamy rozkaz Cię utrzymać”.

Już we wtorek wieczorem, na ulicach Gdyni będzie też miał miejsce uroczysty capstrzyk, czyli przemarsz orkiestry, zapowiadający święto. Tego dnia marynarze złożą też kwiaty w wielu miejscach istotnych dla historii ich formacji, w tym tablicy poświęconej oficerom Marynarki Wojennej, pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz nowo zainstalowanej na budynku przy ul. Waszyngtona tablicy 100-lecia MW.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP Pomorzanin. Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 roku. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.

Po 1989 roku Marynarka Wojenna zacieśniła współpracę z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy międzynarodowych porozumień, biorąc udział m.in. w operacji "Pustynna Burza". W kolejnych latach następowała przebudowa i unowocześnianie floty oraz infrastruktury, dostosowywanie systemu szkolenia i procedur do wymogów NATO, wspólne manewry i wymiana doświadczeń. Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Obecnie flota polska dysponuje około czterdziestoma okrętami bojowymi (są wśród nich m.in. fregaty rakietowe, korweta, niszczyciele min, trałowce oraz okręty podwodne, rakietowe i transportowo-minowe) oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Okręty operują z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

autor: Anna Kisicka

0 Sto lat
Sto lat nie jest to jeszcze wiek naszych jednostek ale niektóre zbliżają się do półwiecza, świętujmy póki jest jeszcze na czym świętować postępujący stopień degradacji okrętów- jednostki podwodne (wiek), brak możliwości modernizacji- fregaty, wszystko to sprawia że są to smutne święta, brakuje jasnej wizji tego co ma być budowane i w jakim celu, obawiam się że w nie dalekiej przyszłości pozostanie nam Kormoran i Ślązak, reszta w najlepszym razie będzie tworzyła tło na paradzie.
26 listopad 2018 : 07:56 Ciapuła | Zgłoś
0 nabrzeże Skwer Kościuszki
Litości.
Pytam Autorkę, gdzie jest nabrzeże Skwer Kościuszki?
Pani Redaktor.
Błagam. Niech Pani zlituje się nad moimi receptorami myślowymi.
Czasami boję się, że mnie szlag trafi, czytając takie artykuły.
Czy Redaktor Naczelny portalu czytał ten artykuł?
Zdegustowany Czytelni z Gdyni mieszkający przy ulicy 10 Lutego w Gdyni.
26 listopad 2018 : 21:53 Szczepan Górzyński | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter