Inne

Jak poinformowało w mediach społecznościowych biuro Choren Design & Consulting, 4 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbędzie się uroczystość 35-lecia podniesienia bandery na Darze Młodzieży. Początek o godz. 13.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata, żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni, który kontynuuje tradycję dwóch słynnych poprzedników - Lwowa - żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej i Daru Pomorza - "białej fregaty", służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930-1982.

Dar Młodzieży jest równocześnie pierwszym żaglowcem  zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna.

Historia budowy

Jego powstanie to cała historia zabiegów ludzi rozumiejących potrzebę wymiany wysłużonego, coraz słabiej wypełniającego potrzeby nowoczesnego szkolenia oficerów floty Daru Pomorza, na nowy statek. Szansą było zamówienie skierowane do Stoczni Gdańskiej, wówczas im. Lenina, na serię szkolnych żaglowców dla radzieckich szkół morskich. Decyzja polityczna, wsparcie najwyższych czynników, wielka akcja propagandowa i ustalono, że prototypem, jednostką pilotażową dla eksportowych żaglowców będzie następca Daru Pomorza. Żaglowiec zbudowany, jak pisano, staraniem polskiej młodzieży dla polskiej młodzieży.

Projektowania, tego zupełnie nowego typu statku w polskiej praktyce stoczniowej, podjął się inż. Zygmunt Choreń, młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz, świeżo po udziale w regatach dookoła świata. Wsparcia udzielali mu weterani pierwszego Daru, wieloletni komendant Kazimierz Jurkiewicz, ostatni komendant Tadeusz Olechnowicz (później pierwszy komendant nowego Daru) i członkowie załogi "białej fregaty".

W czerwcu 1981 r. odbyło się położenie stępki, a wodowanie z bocznej pochylni Wydziału Montażu Kadłubów C-1 - 12 listopada 1981 roku, Matką chrzestną została pani Helena Jurkiewicz, żona kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. w macierzystej Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, miejscu do dzisiaj stanowiącym stałe miejsce postoju fregaty. Powstał zatem nowy żaglowiec jako efekt przemyślanej i merytorycznie uzasadnionej koncepcji, z wykorzystaniem narzędzi wszechobecnej wówczas propagandy.

W służbie

Historia prawie 35 lat służby Daru Młodzieży na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży, to opowieść łącząca wszystkie oceany i kontynenty. Udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływanie po najtrudniejszych akwenach i pisanie wielkiej historii polskiej bandery. Na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach.

Na morskie szlaki Dar Młodzieży wkroczył w spektakularny sposób. Podróż numer 1 - wyjście z Gdyni 10 lipca 1982 r. - pierwszy port Rostock, później brytyjski Falmouth i start do rywalizacji w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races. Dramat na morzu - 27 lipca niemiecki jacht Peter von Danzig wzywa pomocy. Po wybuchu kuchenki jeden z żeglarzy uległ groźnym poparzeniom. Dar Młodzieży idzie z pomocą. Szalupa transportuje rannego do statkowego szpitaliku. Po przejęciu poszkodowanego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wraca na trasę. Pasjonujący finisz i 29 lipca 1982 r., na mecie w Lizbonie, po przepłynięciu 770 mil morskich, debiutant Dar Młodzieży jest najszybszy w klasie "A" - wielkich żaglowców. Wyprzedza tradycyjnego rywala Daru Pomorza, niemiecki bark Gorch Fock, o 14 minut i 18 sekund.

Na oceany!

Po rejsach na wodach Europy, w kolejnym roku Dar Młodzieży wyrusza na oceany. Na zaproszenie Japończyków bierze udział w Osaka World Sail 1983 - za rufą ponad 28 tysięcy mil morskich. Następna podróż to transatlantycka wyprawa do Kanady na zlot żaglowców "Quebec 84", dla uczczenia 450 rocznicy pionierskiej wyprawy Jacquesa Cartiera i odkrycie drogi Św. Wawrzyńca.

Wreszcie lata 1987-1988 - przyjęcie zaproszenia na wielki zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Zdecydowano równocześnie, że Dar Młodzieży zamknie w tej podróży wokółziemską pętlę. Po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, przez Nową Zelandię, żaglowiec wziął kurs na Horn. W dzienniku zapisano, że trawers przylądka nieprzejednanego Dar Młodzieży minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. W sumie podczas 274 dni zostawił za rufą 36 352 mil morskich.

Dar Młodzieży to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany wszędzie - 500 lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i udział w wielkim zlocie "Columbus Regatta 1992", w 1997 roku niósł biało-czerwoną podczas zlotu w gościnnej japońskiej Osace. Uświetniał także zloty w portach Gdańska, Gdyni i Szczecina. Zwycięstwa i honory podczas wszystkich większych zlotów i regat wielkich żaglowców.

Próba bilansu

Oprócz spektakularnych transkontynentalnych podróży, bałtyckie rejsy z młodzieżą zrzeszoną w Lidze Morskiej, żeglarzami, dziennikarzami, entuzjastami wielkich żagli. Wielka misyjna rola edukacyjna i popularyzatorska. Dar Młodzieży to statek pracowicie edukujący adeptów morskiej służby. Kształcący znakomitych, cenionych oficerów i kapitanów światowej floty. Sukcesywnie modernizowany, znakomicie wyposażony w najnowsze zdobycze techniki nawigacyjnej. Zapis w książeczce żeglarskiej o odbytej na żaglowcu praktyce, to znakomita rekomendacja i powód do dumy dla wszystkich wychowanków Daru Młodzieży.

rel (Akademia Morska w Gdyni / A. Gosk)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter