W najbliższy piątek, 16 września o godz. 11.45, w Izbie Celnej w Gdyni przy ul. Północnej 9A odbędą się uroczystości Dnia Służby Celnej. Poprzedzi je Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Kcyńskiej 2.
W trakcie uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich odznaczy funkcjonariuszy medalami "Za długoletnią służbę". Wręczone zostaną również odznaki "Zasłużony dla Służby Celnej", a także awanse na wyższe stopnie służbowe.
Służba Celna wykonując ustawowe zadania, zapewnia bezpieczeństwo obywatelom Pomorza, ułatwia prowadzenie działalności rzetelnym przedsiębiorcom i dba o finanse państwa. Podatki i cła pobierane przez Służbę Celną stanowią prawie 1/3 budżetu państwa.
W 2015r. pomorska Służba Celna pobrała i przekazała do budżetu ponad 20 mld zł z tytułu cła, akcyzy i podatku VAT w imporcie. Warto również podkreślić, że spośród blisko pół mln deklaracji celnych złożonych na Pomorzu w 2015r., prawie 100 % miało formę elektroniczną. Skuteczność i sprawność Służby Celnej w dużej mierze zależy od funkcjonalnej infrastruktury, zastosowania nowoczesnych urządzeń kontrolnych oraz innowacyjnych rozwiązań informatycznych, a jej działania przyczyniają się do rozwoju polskich portów i całej gospodarki.
Izba Celna w Gdyni, jako pierwsza i jedyna izba celna w kraju, wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania oparty o wymagania normy ISO 9001:2009 oraz Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Wprowadzone rozwiązania spowodowały uproszczenie oraz ujednolicenie procedur. W ślad za tym ograniczenie zbędnych lub dublujących się dokumentów i czynności, a także poprawę ekonomiki i efektywności pracy.
Pomorska Służba Celna wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych bierze udział w projekcie C-Bord. Jego głównym celem jest budowa urządzeń i systemów RTG do inspekcji dużych ładunków na przejściach granicznych. Urządzenia bazują na najnowocześniejszych technologiach z wykorzystaniem promieniowania RTG, promieniowania neutronowego oraz zjawiska rozszczepienia.
rel (Izba Celna w Gdyni)