Międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas z Germanischer Lloyd) i globalna organizacja pozarządowa Peace Boat podpisały list intencyjny (tzw. Memorandum of Understanding - MOU) o współpracy rozwoju projektu ekologicznego statku wycieczkowego. Umowę podpisano na odbywających się w Hamburgu targach SMM.
Peace Boat postanowił stworzyć projekt statku i zestaw specyfikacji, wykorzystując najnowsze, przyjazne dla środowiska i zgodne z restrykcyjnymi wymaganiami technologie. Pracę nad projektem rozpoczęła w 2014 roku grupa ponad 30-stu inżynierów i naukowców.
- Branża morska rozwija się w zawrotnym tempie, zwłaszcza w Azji Wschodniej, dlatego też ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko są tak bardzo ważne - powiedział Yoshioka Tatsuya, założyciel i dyrektor Peace Boat.
Statek Ecoship, na którego pokład wejdzie maksymalnie 2 tys. pasażerów, wykorzystywać będzie odnawialne źródła energii na poziomie, który nigdy wcześniej nie został osiągnięty w transporcie morskim. Aby poprawić efektywność, zmniejszyć ilość odpadów i zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko, na pokładzie zainstalowane zostaną m.in. panele fotowoltaiczne o powierzchni 6 000 m2, dziesięć masztów wykorzystujących wiatr do napędu (również pokryte panelami fotowoltaicznymi) oraz system zamkniętego obiegu wody.
Statek ma wejść do eksploatacji w 2020 roku.
Peace Boat to międzynarodowa, pozarządowa organizacja non-profit z siedzibą w Japonii, zajmująca się promowaniem ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, jak również praw człowieka i równości. Od lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej.
Czytaj także: Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rozpoczęty
Czytaj także: Statek organizacji "Peace Boat" w Gdańsku
Czytaj także: Statek pokoju
DNV GL to wiodąca organizacja certyfikująca z 1864 roku, która poszukuje coraz lepszych sposobów ochrony życia, mienia i środowiska, a także światowy dostawca oprogramowania przeznaczonego do zarządzania ryzykiem i poprawy wydajności urządzeń w przemyśle energetycznym, przetwórczym i morskim. Spółka działa w ponad 100 krajach, a w swojej załodze posiada około 16 tys. pracowników, którzy stawiają sobie za cel pomoc klientom w tworzeniu bezpieczniejszego, inteligentniejszego i bardziej innowacyjnego świata.
Jak wspomnieliśmy we wstępie, porozumienie DNV GL i Peace Boat zostało podpisane na Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich w Hamburgu SMM. Należą one do największych na świecie wydarzeń branży stoczniowej i odbywają się w cyklu dwuletnim, prezentują najnowsze trendy i koncentrują się na najnowszych, innowacyjnych rozwiązaniach. Szeroka gama produktów (m.in. technika stoczniowa i morska, budowa i wyposażenie statków, systemy przeładunku, usługi morskie) przyciąga 50 000 zwiedzających, w tym połowa z zagranicy.
Wydawca Portalu Morskiego i czasopisma oraz serwisu informacyjnego PolandatSea.com jest jednym z partnerów medialnych targów SMM.
Czytaj także: Targi SMM 2016 w Hamburgu już 6 września! LISTA POLSKICH WYSTAWCÓW
Czytaj także: Targi SMM 2016: wielka śruba i nowa hala dla zielonej żeglugi
AL, rel (DNV GL)
Fot.: DNV GL
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.