Inne

Po raz dwudziesty pierwszy w Norwegii rozpoczęły się targi branży paliwowej. Choć sektor ten nie ma za sobą najlepszych miesięcy, zainteresowanie wydarzeniem nie maleje.

Targi, w Norwegii zwane po prostu „targami paliwowymi” przyciągnęły w tym roku prawie tysiąc czterystu wystawców z ponad czterdziestu krajów, którzy prezentują się na dwudziestu czterech tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Wśród nich największy procent stanowią firmy działające w branży paliwowej, następnie dostawcy, przedsiębiorstwa inżynieryjno-konstrukcyjne, naukowcy, przedstawiciele władz, producenci oraz ekolodzy. Podczas poprzedniej edycji 3 na 4 wystawców wyjechało z Offshore Northern Seas z nowym kontraktem w kieszeni.

Imprezę odwiedza zwykle blisko sto tysięcy gości, z czego mniej więcej trzydzieści procent to goście zagraniczni.

Od „Zmian” do „Przejścia”

Nieodłączną częścią Offshore Northern Seas są konferencje, na których spotykają się kluczowi gracze branży paliwowej, by dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, jakie przynosi dany sezon. W poprzedniej edycji w roku 2014 hasłem głównym spotkania były „Zmiany”. Rozmawiano o tym, jak poradzić sobie w nowych, trudniejszych warunkach ekonomicznych. Tym razem hasłem przewodnim jest „Przejście” rozumiane jako zmierzanie w kierunku stabilizacji branży. Około czterystu prelegentów będzie debatować o najlepszych sposobach na zaadaptowanie się do sytuacji na rynku. Nie zabraknie dyskusji o tym, jak powinno wyglądać przejście do energetyki opartej w dużej mierze na paliwach kopalnych, do bardziej przyjaznej naturze.

„Przejście już się dokonało przynajmniej w jednym znaczeniu - piszą organizatorzy. - W opinii publicznej i ludzkich umysłach. Chcemy bardziej zielonego świata.”

Nie zabrakło Polaków

Oficjalnej inauguracji targów dokonał norweski książę Haakon. Tuż po nim głos zabrała premier Norwegii Erna Solberg. Zgromadzeni w Clarion Hetel Energy mogli też posłuchać wystąpienia prezesa Eldara Sætre ze Statoila, zdobywcy nagrody Pulitzera Daniela Yergina, Ryana M. Lance’a z Conoco Phillips i Bena van Beurdena z Royal Dutch Shell.

- Wśród wystawców w Stavanger miło widzieć polskie firmy - mówi Aleksandra F. Eirksen z firmy consultingowej Polish Connection. - Jest między nimi dostarczająca urządzenia offshorowe Protea Sp. z o.o. oraz dostawca komponentów metalowych Global Supplier Poland Sp. z o.o. Na Offshore Northern Seas jeszcze więcej niż w halach wystawowych dzieje się poza nimi. Warto tu przyjechać, bo przez kilka najbliższych dni bije tu puls branży.

Targom towarzyszy również festiwal ONS w ramach którego na scenach w Stavanger przez trzy wieczory darmowe koncerty dają gwiazdy norweskiej muzyki. Imprezę odwiedza zwykle blisko sto tysięcy gości, z czego mniej więcej trzydzieści procent to goście zagraniczni.

Targi Offshore Northern Seas potrwają do 1 września.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter