SINGAPUR, 18 lipca 2016 r. /PRNewswire/ - "Powrót do negocjacji to jedyne wyjście odnośnie sporów dotyczących Morza Południowochińskiego - powiedział Zhao Qizheng, były minister ds. Chińskiego Urzędu Informacyjnego Rady Państwa.
- Chiny będą trzymały się podejścia dwutorowego, co oznacza, iż wszystkie odpowiednie kwestie powinny zostać rozwiązane drogą negocjacji i konsultacji zainteresowanych bezpośrednio państw, a Chiny wraz z krajami ASEAN powinny współpracować na rzecz utrzymania pokoju i stabilności w rejonie Morza Południowochińskiego" - dodał.
Zhao poczynił te uwagi podczas kluczowego przemówienia na seminarium grupy eksperckiej w sprawie Morza Południowochińskiego oraz współpracy regionalnej i rozwoju w Singapurze, dnia 18 lipca 2016 r.
Seminarium zorganizowane przez Instytut Badań Chińskich Ziem Nadgranicznych, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASSICBS) przyciągnęło uwagę ponad 20 ekspertów z placówek akademickich w Chinach i innych krajach regionu, w tym z Singapuru, Indonezji, Malezji i Indii.
Zhao wyjaśnił nieugiętą pozycję Chin dotyczącą nieakceptowania i nieprzyznawania werdyktu tymczasowego trybunału arbitrażowego w sprawie arbitrażu dotyczącego Morza Południowochińskiego oraz potwierdził suwerenność Chin i ich prawa morskie i wkład w rejonie Morza Południowochińskiego.
Zheng Yongnian, profesor i dyrektor Instytutu Wschodnioazjatyckiego na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze oświadczył: "Prawo międzynarodowe nie pomoże w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw politycznych takich, jak spór w rejonie Morza Południowochińskiego, jednak duże znaczenie ma polityczna wola".
Patrząc w przyszłość, Zheng wierzy, że Chiny potrafią utrzymać spokój i stabilność wzdłuż Morza Południowochińskiego. Powiedział również: "Jedyny sposób na rozwiązanie problemu to powrót do drogi politycznej".
Li Guoqiang, zastępca dyrektora CASSICBS powiedział: "Werdykt wydany przez tymczasowy trybunał arbitrażowy w sprawie arbitrażu dotyczącego Morza Południowochińskiego tylko pogorszył stan spokoju i stabilności w tym rejonie". Według Li Chiny i kraje ASEAN posiadają zgodą, chęci i zdolności do rozwiązania sporów dotyczących Morza Południowochińskiego, zachowując zarówno pokój i stabilność.
Oh Ei Sun, starszy członek Rady Uniwersyteckiej w Szkole Studiów Międzynarodowych im. S. Rajaratnama na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze doszedł do wniosku, iż Chiny i Filipiny mogą stać wzorem dla innych krajów Azji Południowo-Wschodniej w uporaniu się ze sporami dotyczącymi Morza Południowochińskiego, jeżeli obie strony będą kontynuowały obustronne negocjacje i pragmatycznie osiągały pozytywne wyniki.
Źródło: Institute of Chinese Borderland Studies, Chinese Academy of Social Sciences
Źródło informacji: PR Newswire