Uczestnicy zbroją się do startu, a organizatorzy rozpoczynają ostatnie przygotowania. Już w sobotę o godz. 12 z Mariny Sopot do Visby wyruszy ponad 200 żeglarzy na kilkudziesięciu jachtach, by zmierzyć się z 600 milową trasą. SailBook Cup to jedna z najdłuższych regat rozgrywanych w basenie Morza Bałtyckiego, aby pokonać trasę, żeglarze potrzebować będą kilku dni.
Prawdopodobnie wszystkie jachty dadzą sobie radę z trudami żeglugi. - W poprzednich edycjach z powodu awarii kilka jachtów było zmuszonych do wycofania się z rywalizacji - wspomina komandor regat. - Lecz zawsze jednostki te mogły liczyć na koleżeńską pomoc. I wracały na trasę - po dokonaniu napraw lub w kolejnych edycjach. To jest to, co cieszy nas najbardziej - uczestnicy wracający z edycji na edycję, podkreślający sympatyczną atmosferę imprezy oraz satysfakcję z ukończenia wyścigu bez względu na zdobyte miejsce.
W zeszłym roku najszybsza jednostka pokonała całą trasę w 3 dni 3 godziny i 10 minut. Czy w tym roku ktoś powróci do portu szybciej? Na liście startowej są faworyci - to z pewnością żeglarze i jachty znane z rywalizacji na Zatoce Gdańskiej - Polled 2, Quick Livener czy Dexxter. W tym roku oglądać będzie można również rywalizację "maszyn regatowych". Do startu zgłosiły się takie jednostki jak Scamp, Fujimo czy Oiler.pl. Uczestnicy rywalizują w klasach - z przelicznikiem: KWR1, KWR2, ORC1 i ORC2, oraz bez przelicznika, w której liczy się czas bezwzględny (OPEN1 i OPEN2).
SailBook Cup to jedne z niewielu regat, które można śledzić z domowego zacisza dzięki systemowi Yellow Brick. Każdy z jachtów wyposażony jest w urządzenie trackingujące wysyłające sygnał z pozycją jachtu oraz informacjami o kursie i aktualnej prędkości. Pozycje te oglądać można online na stronie internetowej regat pod adresem: http://sailbookcup.pl/pl/tracking/ oraz na urządzeniach mobilnych przez aplikację YB Races.
Akcja marSZPIKiel
Wraz z fundacją DKMS Polska w czasie rozpoczęcia regat organizowany jest "Dzień Dawcy", czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Namiot, w którym można się zarejestrować stanie już w piątkowe popołudnie na sopockim molo w pobliżu mariny. Organizatorzy zapraszają do promowania akcji wśród znajomych i bliskich, aby regatowa rywalizacja mogła równocześnie przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.
Zarejestrować może się każdy, zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę - polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Informacja prasowa
Panowie chyba nie wierzycie,żektoś Was czyta i odwalacie teksty wielce niedbale...a też nie czytacie samych siebie o komentarzach nie wspomnę... -właściwie to po cóż...
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.