Inne

W dniach 8-9 czerwca 2016 roku, jak co roku w ramach porozumienia o współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT, studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej mieli możliwość zapoznania się z tajnikami produkcji i działalnością polskich stoczni i firm branży jachtowej.

W planie dwudniowej wycieczki znalazła się wizyta w stoczni jachtowej Delphia Yachts w Olecku, gdzie podczas całodniowego zwiedzania studenci mieli okazję poznać kompleksowy proces produkcji budowy jachtu. Rolę przewodnika po stoczni pełnił pan Paweł Błaszak, główny inżynier, absolwent WOiO PG, który podzielił się ze studentami specjalistyczną wiedzą techniczną oraz swoim doświadczeniem. W wyczerpujący sposób, odpowiadając na pytania studentów, przedstawił wszystkie etapy produkcyjne - poczynając od projektu, poprzez model kopyta, formę aż do gotowego wyrobu i prób w basenie. Omówił stosowane materiały i użyte technologie. Studenci poznali również system jakości obowiązujący w stoczni. Profil działalności stoczni oraz wybrane produkty w tym najnowocześniejsze jachty żaglowe i motorowe zaprezentowała nam pani Ewa Kot z działu marketingu.

Drugiego dnia w planie wycieczki znalazła się stocznia Balt-Yacht w Augustowie. Rolę przewodnika pełnił pan Piotr Ciesielski, dyrektor techniczny, oraz pan Benedykt Kozłowski właściciel stoczni. Podobnie jak w Olecku studenci, po raz kolejny, mieli okazję poznania procesu produkcyjnego, tym razem w warunkach stoczni Balt-Yacht. Przedstawiono stosowane technologie, a także perspektywy rozwojowe. Grupa studentów zwiedziła stocznię, od magazynów materiałów i komponentów, aż po magazyn gotowych wyrobów na placu. Nadarzyła się okazja zobaczyć nowoczesne łodzie motorowe Cormate Sportmate 27, co wzbudziło szczególne zainteresowanie studentów z uwagi na rozwijane prędkości - do 60 węzłów. Inną, szczegółowo przedstawioną łodzią, była pierwsza w Polsce łódź typu houseboat pół-śligowa Balt 818 Tytan.

W Białymstoku w firmie Kotniz studenci mieli okazję poznać produkcję elementów ze stali nierdzewnej i aluminium, niezbędnych do budowy i wyposażenia jednostek pływających, jachtów i łodzi motorowych. Była również sposobność zobaczenia nowoczesnych urządzeń i technologii wykorzystywanych w firmie, takich jak: cięcie laserem, gięcie blach, praca wielopromieniowych giętarek do rur sterowanych numerycznie, zaawansowane procesy spawalnicze. Ponadto studenci poznali specyfikę pracy biura konstrukcyjno-technologicznego i wykorzystywanego w nim oprogramowania CAD/CAM. Firma Kotniz zajmuje się, między innymi, produkcją relingów, drabinek, koszy, rumpli, uchwytów, zbiorników, systemów drzwi przesuwnych, kół sterowych.

Dzięki współpracy Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG z POLBOAT oraz organizacji tego typu wizyt studenci mają możliwość ubiegania się o miejsca odbycia praktyki zawodowej lub stażu i rozmowy z potencjalnym przyszłym pracodawcą. 

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter