W poniedziałek, 22 lutego br. w Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Podczas wydarzenia, które spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu i biznesu morskiego, komisja omówiła m. in. aktualną sytuację w branży stoczniowej i portowej. Udział w spotkaniu wzięli minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk, wiceszef resortu Paweł Brzezicki i posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk - przewodnicząca komisji, która sprawnie prowadziła wyjazdową sesję. Za stołem prezydialnym zasiadł także m.in. Kazimierz Smoliński - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
W wyjazdowym posiedzeniu brali udział także - jako zaproszeni goście - przedstawiciele Polskiego Klastra Morskiego i innych klastrów, miasta Gdynia (prezydent Wojciech Szczurek), Remontowa Holding (z jej prezesem Piotrem Soyką) oraz dwóch stoczni tej grupy kapitałowej - Gdańskiej Stoczni Remontowa SA (z prezesem Jarosławem Flontem) i stoczni Remontowa Shipbuilding (z prezesem Andrzejem Wojtkiewiczem). Byli obecni także m.in. przedstawiciele Stoczni Nauta, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Akademii Morskiej w Gdyni i Szkoły Morskiej w Gdyni, a także Związku Pracodawców Forum Okrętowe, w osobie prezesa tej organizacji, wspomnianego już Andrzeja Wojtkiewicza czy Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej z Mariuszem Witońskim.
Sesję rozpoczęto od przemysłu okrętowego. Warunki makroekonomiczne i prawne wprowadzenia polityki wspierającej rozwój polskiego przemysłu stoczniowego omówił szeroko Paweł Brzezicki. Jednak zarówno na sali obrad, jak i w kuluarach, unikał podawania szczegółów przygotowywanego rządowego programu dla stoczni, pozostawiając to na oficjalne jego ogłoszenie, prawdopodobnie w marcu.
Po wystąpieniach ministra i posłów, spośród gości głos zabrał m.in. Piotr Soyka, prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding. Podkreślił, że przemysł okrętowy, na którym polskie firmy potrafią zarabiać, to nie tylko budowy nowych statków [których - wg dotychczasowych sygnałów - ma dotyczyć wsparcie m.in. korzystniejszymi regulacjami podatkowymi], ale również remonty i przebudowy. W toku dalszej dyskusji padło zresztą stwierdzenie o możliwości włączenia dużych zakresowo przebudów jednostek pływających do rządowego programu wsparcia przemysłu okrętowego.
Piotr Soyka przyznał, że to, iż państwo chce stwarzać lepsze warunki dla przemysłu okrętowego jest dobrą wiadomością. Podkreślił jednak wagę jakości kadr (o które dziś trudno) i umiejętności poszczególnych firm w radzeniu sobie na rynku. Zaznaczył także, że ewentualne polskie zamówienia [które mają być po stronie popytowej elementem rządowego programu wsparcia przemysłu okrętowego - red.] powinny być udzielane i realizowane na zasadach ogólnie obowiązujących na świecie. Stwierdził, iż dobrą wiadomością jest również i to, że ministrowie mówią [w kontekście przygotowywanych ułatwień dla przemysłu okrętowego] o równości sektorów.
Bardzo istotne jest, aby państwowe zamówienia nie były kierowane do słabych wykonawców, a do firm, które staną na wysokości zadania. Prezes Remontowa Holding wyraził zadowolenie z deklaracji ministerstwa, że nowa "oferta" państwa, w tym korzystne uregulowania, będzie dostępna zarówno dla sektora państwowego, jak i prywatnego. Dodał, iż mimo znaczącej pomocy skierowanej w ostatnich latach do państwowego przemysłu stoczniowego, nie rozwija się on zadowalająco. Na koniec stwierdził, że cieszy się, iż o przemyśle okrętowym zaczyna się mówić i stwarzać mu lepsze warunki rozwoju.
Szczególną uwagę zwrócono na problemy oraz dalsze perspektywy rozwoju portów w Gdyni i Gdańsku, które należą do czterech portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (obok portów w Szczecinie i Świnoujściu). Mówiono także o planie inwestycyjnym na lata 2014-2020, w ramach którego zostanie zrealizowanych dziewięć projektów o łącznej wartości niemal 2,5 mln złotych.
Mają to być m.in.: modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku, modernizacja toru wodnego do Portu Północnego, budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia, a także rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części tego portu. W planie tym zawarto też budowę nowej jednostki ratowniczej (wielozadaniowy statek ratowniczy dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa) oraz realizację zintegrowanego systemu oznakowania nawigacyjnego z elementami e-Navigation. Całość zostanie pokryta ze środków CEF (ang. Connecting Europe Facility, program Łącząc Europę).
Niemal dwie godziny posiedzenia poświęcono tematyce związanej ze stanem przygotowań do realizacji nowej drogi wodnej do portów Zalewu Wiślanego. Zyskałby na tym przede wszystkim port w Elblągu, którego rozwój ograniczony jest przez Cieśninę Piławską. Celem budowy drogi jest umożliwienie swobodnego dostępu statkom morskim wszystkich bander i innym jednostkom żeglugowym do akwenu Zalewu Wiślanego i portu Elbląg, a tym samym przywrócenie portowi Elbląg parametrów, jakie miał w przeszłości.
Jak podkreślał dyrektor spółki Port Elbląg, Arkadiusz Zgliński, inwestycja ta mogłaby znacznie zniwelować spadek przeładunków w eksporcie importem towarów, szczególnie przy niskim kursie rubla. Ze względu na wartość przedsięwzięcia i konieczność zapewnienia wieloletniego finansowania budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską może zostać zrealizowana jedynie w ramach przyjętego przez Radę Ministrów programu wieloletniego. W tym celu został opracowany Projekt programu na lata 2017-2024 pn. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańsk, gdzie wybranym na dzisiaj wariantem realizacji inwestycji jest Nowy Świat.
Czytaj więcej: Kanał przez Mierzeję Wiślaną może być oddany do użytku do 2022 roku
W okresie 2014-2020 w portach wschodniego wybrzeża planowana jest realizacja 14 inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Euriopejskiej (FS oraz CEF), których szacunkowy koszt ogółem wyniesie około 4,513 mln złotych (o 80% więcej niż w latach 2007-2013).
AL, PBS, rel
Fot.: Piotr B. Stareńczak
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.