Inne

W Darłówku Zachodnim zaplanowano otwarcie nowego terminalu odpraw pasażerskich. Z portu można wypłynąć na zwiedzanie urokliwego Bornholmu katamaranem Jantar.

Nowy terminal powstawał głównie z myślą o obsłudze ruchu promów z Darłowa na Bornholm i z powrotem. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 392 metrów kwadratowych i kubaturze 620 metrów sześciennych początkowo miał być wzniesiony do końca listopada 2014 roku. Wykonawcą była koszalińska Selfa, która ogłosiła upadłość. Z konieczności trzeba było więc zmienić wykonawcę. Została nim firma Termex z Koszalina, która dokończyła budowę.

Poczekalnia, biura, recepcja

W nowym obiekcie, który mieści się przy ulicy Kotwicznej (niedaleko dawnej siedziby terminalu, który przemianowano na terminal sztuki) znajdować się będzie poczekalnia, biura, recepcja, kotłownia gazowa, toalety, pomieszczenia gospodarcze, sala wystawowa i taras. Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowano na koniec kwietnia, a w lipcu odbędą się kolejne rejsy z Darłowa na duńską wyspę Bornholm.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku z portu w Darłowie będzie można odbyć morską podróż katamaranem Jantar (Kołobrzeska Żegluga Pasażerska).

Ceny biletów nie uległy zmianom w stosunku do ubiegłego roku

Jednodniowa wycieczka turystyczna kosztować będzie 190 złotych (osoba dorosła) i 140 złotych (dziecko).

Szczegółowy, godzinowy rozkład rejsów z pełnym cennikiem został opublikowany na stronie Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej.

Całoroczny punkt informacji turystycznej Sprzedażą biletów i udzielaniem informacji na temat tej oferty będzie zajmowała się Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna (DARLOT), która jeszcze przed sezonem uruchomi w terminalu całoroczny punkt informacji turystycznej. Łączny koszt inwestycji to 1,5 miliona złotych. W 85 procentach zostanie ona sfinansowana z unijnego projektu Interface Plus w ramach współpracy polsko-niemiecko-duńskiej z programu o nazwie "Południowy Bałtyk".

Na duńskiej wyspie

Na miejscu w Nexo (w porcie docelowym) można tę urokliwą wyspę zwiedzać busem z polskim przewodnikiem (za kwotę 85 złotych od osoby). Zazwyczaj trasa wycieczki przebiega przez: Arsdale, Svaneke, Listed, Gudhjem, (gdzie warto spróbować miejscowego przysmaku - złotego śledzia wedzonego). Dalej droga wiedzie przez Tejn, Alinge, Sandvig do Hammershus, gdzie zwiedzać można największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku. W drodze powrotnej zwiedzanie Nyker, gdzie znajduje się jeden z czterech bornholmskich tak zwanych kościołów rotundowych, budowanych przez. Templariuszy. Dalszy przejazd przez kompleks leśny Almindingen, Aakirkeby - dawną stolicę wyspy z dwunastowiecznym kościołem. Można też wyspę zwiedzać rowerem, liniami autobusowymi lub autostopem. Aby je podziwiać , ze sobą trzeba zabrać dowód osobisty lub prawo jazdy. 

Bornholm, zwany Perłą Bałtyku, Majorką Północy oraz Słoneczną Wyspą, jest od ponad stu lat atrakcyjnym miejscem wyjazdów turystycznych i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów z całej Europy.

Wyspa posiada poza niezaprzeczalnie wywierającą wielkie wrażenie naturą i znakomicie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, swą własną, niezmiernie fascynującą historię i interesującą kulturę, w tym również związaną z Polską.

Piękno Bornholmu można zobaczyć biorąc udział w wycieczce autokarowej po wyspie połączonej z atrakcyjną wizytą w NaturBornholm. Tam odnajdziesz puls Bornholmu, spotkasz się oko w oko z dinozaurem, przeżyjesz trzęsienie ziemi! Koszt wycieczki do Natur Bornholm wynosi 120 zł od osoby. Na Bornholmie można spędzić również kilka dni grając w golfa, nurkując, żeglując jachtem, wędkując na morzu lub z brzegu, wędrując własnym lub wypożyczonym rowerem czy korzystając z kajaku morskiego albo windsurfingu. Z Bornholmu można wypłynąć w rejs na wyspy Christianso i Frederikso, albo odbyć rejs statkiem wzdłuż skalistego wybrzeża.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter