- Jest to rejs edukacyjny, z bogatym programem - zapowiada Piotr Owczarski ze stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, które jest organizatorem wyprawy. - Umożliwi szczecińskiej młodzieży dopłynięcie do Arktyki w pobliże bieguna północnego. Po drodze wyprawa osiągnie Narwik, Nordkapp (Przylądek Północny), Wyspę Niedźwiedzią, Archipelag Svalbard. To miejsca, o których marzy wielu żeglarzy. Poza tym pływanie na Północy nie jest łatwe. Zobaczymy przyrodę nietkniętą ludzką ręką…
Wyprawa Narwik 2015 jest organizowana w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Młodzież popłynie aż za koło polarne, do Archipelagu Svalbard, na wyspę Spitsbergen i do Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Głównym celem rejsu będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W tym roku mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP Grom.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców Zew Morza i Mariusz Zaruski (taką nazwę przez pewien czas nosił STS Generał Zaruski). W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie polskie oddziały walczyły o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne.
Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym - informuje Piotr Owczarski. Młodzi żeglarze spotkają się w Narwiku z konsulem honorowym RP w Trondheim i złożą kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik. Pobiorą do urn ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Przewidziane są także konkursy: fotograficzny pt. „Przyroda Skandynawii i Archipelagu Svalbardzkiego” oraz „Poczta butelkowa”. W Zamku Książąt Pomorskich i Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta zostanie później zorganizowana wystawa porejsowa pokazująca przyrodę Skandynawii i Arktyki.
Uczestnicy wyprawy poznają przyrodę Danii i Norwegii, popłyną m.in. przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.
Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski, który dowodził młodzieżową Wyprawą Islandia 2009 . Załoga pożegluje na jachcie Stary z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samym, na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, otrzymując dwukrotnie „Srebrny Sekstant” – najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie w roku 2003 za rejs wokół Przylądka Horn i dotarcie do arktycznej stacji PAN na wyspie Króla Jerzego i w roku 2006 za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego. Natomiast Honorowe Wyróżnienie „Rejs Roku 2009” za wyprawę do Islandii.
Rejs Narwik 2015 rozpocznie się 30 maja, a zakończy 9 sierpnia – potrwa łącznie 72 dni. Będzie podzielony na pięć etapów. Przewiduje się udział 42 osób, w tym 31 to załoga zmienna. Rejs organizuje stowarzyszenie Żeglarski Szczecin.
Zdjęcia: archiwum