Inne

12 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce przez całe ferie zdobywało doświadczenie zawodowe w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W ramach specjalistycznego szkolenia uzyskają certyfikaty  z zakresu bezpieczeństwa zgodne z wymogami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), które pozwolą im pracę zawodową na morzu.

Szkolenie to  trzeci etapu projektu „Edukacja Morska” którego autorem jest kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski specjalista ds. morskich w Instytucie Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie oraz propagator ożywienia gospodarki morskiej w regionie. Program realizowany jest w od trzech lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.
Na mocy porozumienia o współpracy, uczniowie przejdą szkolenie składające się z następujących kursów: elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwo własne i odpowiedzialności wspólnej, indywidualne techniki ratunkowe oraz ochrona przeciwpożarowa. W trakcie dwutygodniowych, intensywnych zajęć uczniowie poznają m.in.: zasady ułożenia ofiar w wyniku wypadku, techniki reanimacyjne, metody powstrzymywania krwawienia, reagowanie w sytuacjach zagrożeń takich jak kolizja, pożar, zatonięcie, zasady bezpieczeństwa na statku, umiejętności obsługi indywidualnych środków ratunkowych, metody sygnalizacji i posługiwania się sprzętem przeciwpożarowym czy też metody gaszenia pożarów w różnym środowisku.
- Dzięki uzyskaniu wspomnianych certyfikatów przeszkoleń w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce młodzi ludzie będą mogli ubiegać się o świadectwo młodszego marynarza pokładowego – dodaje kmdr Kloskowski – Po realizacji tych kursów istnieje większa możliwość znalezienia pracy. Dla młodzieży jest to dość istotna sprawa, zważywszy, że nasz region może stać się niedługo zapleczem logistycznym dla farm wiatrowych, które będą powstawać na Morzu Bałtyckim.
Planowane ożywienie rynku pracy przewidywane jest wobec tego nie tylko na lądzie, ale także na morzu. Dodatkową szansą na pracę na morzu stwarzają nowe przepisy z zakresu gospodarki morskiej, które uaktywniły nowe stanowiska na statkach w dziale pokładowym na poziomie pomocniczym tj.:
1) praktykant pokładowy,
2) młodszy marynarz pokładowy.
Warto podkreślić, że szkolenie w usteckim liceum nie jest żadnym zagrożeniem dla innych szkół np. w Darłowie. Podobne projekty może realizować każda szkoła, bo przepisy w zakresie gospodarki morskiej stanowią, iż aby pracować na morzu nie trzeba mieć wykształcenia morskiego. Warto wskazywać młodym ludziom tą prostą drogę zdobywania nowego zawodu, która może być jakąś alternatywą dla rozwijającego się subregionu.
Wcześniej uczniowie w ramach projektu zdobyli doświadczenie na kursie żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego.
- Uczniowskie, którzy skorzystali z projektu po trzech latach mają bogate doświadczenie motorowodne i żeglarskie, oraz odpowiednie papiery, które ułatwią im pracę na morzu – dodaje Józef Masłowski, dyrektor  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1124 4.1954
EUR 4.2273 4.3127
CHF 4.5038 4.5948
GBP 5.0163 5.1177

Newsletter