Inne

70 jachtów będzie mogło jednocześnie cumować w darłowskim porcie morskim. W minioną sobotę oficjalnie otwarto tam nowoczesną marinę żeglarską.

Wchodzi ona w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Otwarcie mariny połączono z Centralnym Otwarciem Sezonu Żeglarskiego 2013. Marina powstała w dawnym basenie rybackim na terenie portu morskiego w Darłowie. Inwestycja kosztowała milion dwieście tysięcy złotych. 40 procent tej kwoty stanowiły środki unijne z Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka".

Przystań dla żeglarzy wyposażona jest w nowoczesne pływające pontony do cumowania. Każdy z jachtów może podłączyć się do bieżącej wody i prądu. Jest też zaplecze sanitarne (umywalnia, sanitariaty i prysznice). Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa nie kryje zadowolenia z inwestycji.

- Oprócz tego, że Darłowo stało się pełnoprawnym portem żeglarskim, którego nie powstydziłoby się żadne nadbałtyckie miasto, to jeszcze zyskaliśmy nową atrakcję turystyczną - mówi Klimowicz. - Teraz płynąc z Łeby nie trzeba żeglować aż do Kołobrzegu. Żeglarze mogą spokojnie i bezpiecznie wypocząć w Darłowie. Dla wczasowiczów natomiast jest to dodatkowa atrakcja turystyczna. Miejsce, gdzie można przyjść, pooglądać jachty i zrobić ciekawe zdjęcia. To na pewno uatrakcyjni nasze miasto.

Wspominaliśmy już, że port jachtowy w Darłowie wchodzi w skład Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Projekt ten zakładał budowę sieci portów i przystani jachtowych w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku. W ramach projektu zaplanowano modernizację istniejącej bazy do uprawiania żeglarstwa oraz poszerzenie jej o nowe lokalizacje. Wybudowane zostały mariny i porty w większości portów i przystani jachtowych znajdujących się w woj. Zachodniopomorskim. Porty te tworzą najważniejsze centra jachtowe sieci portów i przystani Pomorza Zachodniego. Odległość pomiędzy nimi nie przekracza 20-30 mil morskich, to jest kilku godzin żeglugi. Umożliwia to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko dla wytrawnych żeglarzy, lecz również dla mniej doświadczonych pasjonatów żeglarstwa, nawet z rodzinami. 

Prognozuje się, że budowany produkt turystyczny w ciągu 5 lat może przyciągnąć nawet 20 tysięcy żeglarzy i turystów wodniaków korzystających dotychczas z innych akwenów. Produkt kierowany jest również na rynek polski. Kolejne 15 tys. do 20 tys. użytkowników może pochodzić z kierunku bałtyckiego – rynku niemieckiego, duńskiego i szwedzkiego, przy konsekwentnych działaniach promocyjnych. Łącznie inwestycja kosztowała ponad 150 mln zł, a projektem objęto aż 28 portów i przystani nad Odrą, Zalewem Szczecińskim i na wybrzeżu Bałtyku.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

Na zdjęciach: Nowoczesna marina żeglarska w Darłowie, która może teraz przyjąć jednocześnie nawet 70 jachtów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter