Z okazji mistrzostw Euro 2012 do Gdańska przypłynął słynny francuski jacht Pen Duick II, którym w 1964 roku jeden z najbardziej znanych żeglarzy na świecie, Eric Tabarly, wygrał regaty samotnych żeglarzy przez Atlantyk. Jacht przybył na zaproszenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W sobotę o godz. 12 zacumuje w Marinie Gdańsk przy ul. Szafarnia.
- Pen Duick II, z pięcioosobową załogą dowodzoną przez kapitana Davida Aleksandra, przypłynął do nas w ciągu 12 dni z Quiberon w Bretanii i reprezentuje tamtejszą Ecole Nationale de Voile, czyli Narodową Szkołę Żeglarstwa - mówi dr Krzysztof Zawalski, kierownik Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku Górkach Zachodnich. - Z francuską szkołą naszą uczelnię, a teraz także centrum, łączy ponad 30 - letnia współpraca. To jest już druga wizyta tego jachtu w Polsce. Pierwsza miała miejsce w roku 1997, gdy Gdańsku obchodziliśmy 1000 - lecie miasta. Swoim jachtem przypłynął wtedy, nieżyjący już niestety, Tabarly z grupą przyjaciół. Był honorowym gościem miasta, witanym przez Pawła Adamowicza, ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Pen Duicki II odwiedził najpierw nasze centrum. Jutro opuści naszą przystań i popłynie z polską młodzieżą na pokładzie do Gdańska, w którym zacumuje w Marinie Gdańsk. Jacht będzie można tam oglądać przez dwa dni.
Historia Pen Duicka II stanowi przykład dbałości o morskie dziedzictwo Francji. Zbudowano go, jako jacht regatowy, dla Tabarlyego. Francuski żeglarz wygrywał wiele regat morskich i oceanicznych. Potem stał przez kilka lat jako eksponat na lądzie i niszczał. Dawną świetność i sprawność morską przywróciła jachtowi specjalnie powołana do tego fundacja. Od roku 1995 znów pływa po morzach, służąc szkoleniu kolejnych pokoleń żeglarzy.
Tabarly zaginął na Morzu Irlandzkim w 1998 roku, po wypadnięciu za burtę z powodu uderzenia gaflem podczas refowania w sztormie żagla na swoim jachcie Pen Duick I. Płynął wówczas do Szkocji. Po tragicznej śmierci legendarnego żeglarza jego małżonka Jacqueline Tabarly założyła stowarzyszenie, które zainicjowało budowę Akademii Erica Tabarly’ego. Wybudowane w 2005 roku Miasteczko Żeglarskie (la Cite de la Voile) w Lorient stało się jednym z najnowocześniejszych centrów edukacji morskiej na świecie. Odwiedza je rocznie blisko 100 tys. osób.
Jacek Sieński