Bezpieczeństwo

Chińska armia (ALW) przeprowadziła w środę manewry oznaczone kryptonimem "Strait Thunder-2025A" w centralnej i południowej części Cieśniny Tajwańskiej – poinformowały państwowe media. W komunikacie ALW podano, że ćwiczenia obejmują "ostrzały dalekiego zasięgu" kluczowej infrastruktury.

Rzecznik Dowództwa Teatru Wschodniego ALW pułkownik Shi Yi oświadczył, że celem środowych ćwiczeń jest "identyfikacja i weryfikacja, ostrzeganie i wypychanie oraz przechwytywanie i zatrzymywanie (jednostek morskich - PAP) w celu sprawdzenia umiejętności żołnierzy w zakresie kontroli regionalnej, wspólnej blokady i precyzyjnego uderzenia".

W osobnym komunikacie rzecznik przekazał, że chińskie siły zbrojne przeprowadziły na Morzu Wschodniochińskim "ćwiczenia z ostrzałem dalekiego zasięgu z użyciem ostrej amunicji" i "precyzyjne ataki na symulowane cele, takie jak kluczowe porty i obiekty infrastruktury energetycznej".

Manewry mają miejsce na akwenach newralgicznych dla światowego transportu morskiego.

"Strait Thunder-2025A" odbywają się dzień po tym, jak ALW skierowała w okolice Tajwanu marynarkę wojenną, siły powietrzne i rakietowe w celu przećwiczenia symulacji "blokady kluczowych obszarów i szlaków morskich". Wtorkowe ćwiczenia nie były oznaczone kryptonimem, co według ekspertów cytowanych przez chińskie media, miało świadczyć o "normalizacji" tego typu działań ALW.

Według Pekinu były one ostrzeżeniem dla tajwańskich "separatystów".

Wśród opublikowanych przez ALW w środę materiałów graficznych związanych z ćwiczeniami znalazł się plakat z napisem "paraliż" umieszczonym nad wyspą Tajwan, wokół której widać trzy fregaty ALW, systemy rakietowe i pociski lecące w kierunku lądu. W dolnej części widnieje napis: "jeśli pójdziesz pod prąd, znajdziesz się na skraju przepaści".

Ministerstwo obrony Tajwanu potwierdziło, że ALW prowadzi ćwiczenia, ale nie podało szczegółów. W porannym raporcie o aktywności chińskiej armii w okolicach wyspy resort poinformował o wykryciu w ciągu ostatnich 24 godzin 76 chińskich jednostek sił powietrznych i 15 okrętów wojennych w regionie. W odpowiedzi Tajpej wysłało własne samoloty i okręty oraz rozmieściło systemy rakietowe.

Dziennik "Taiwan News" cytuje w środę rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Tammy Bruce, która stwierdziła, że "po raz kolejny agresywne działania wojskowe i retoryka Chin wobec Tajwanu służą jedynie zaostrzeniu napięć i zagrażają bezpieczeństwu regionu i dobrobytowi świata".

Również Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie. "UE jest bezpośrednio zainteresowana zachowaniem status quo w Cieśninie Tajwańskiej. Sprzeciwiamy się wszelkim jednostronnym działaniom, które zmieniają status quo przy użyciu siły lub siły" - czytamy oświadczeniu wydanym we wtorek przez rzeczniczkę Komisji Europejskiej Anittę Hipper.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak

1 1 1 1

Źródło:

+1 Czas na radykalną redukcję przewozu towarów czyli deglobalizację
Najlepszym sposobem na radykalną obniżkę emisji, na skalę dzisiejszych wyzwań, jest zmiana globalnego systemu gospodarczego opartego na globalnej gospodarce nastawionej na stały wzrost, nieuzasadnioną kreowaną konsumpcję i przewożenie wszystkiego wszędzie. Potrzebna jest relokalizacja i redukcja potrzeb i konsumpcji - powrót do rzeczy najistotniejszych, relacji międzyludzkich i współpracy, zamiast przerabiania biomasy i zasobów nieodnawialnych na chorobotwórcze emisje i odpady, ze skutkami katastrofy klimatycznej i wymierania gatunków. Aby zmniejszyć ślad klimatyczny transportu morskiego, trzeba radykalnie zmniejszyć zapotrzebowanie na przewóz niepotrzebnych towarów. "Kompromis" w IMO to czysty greenwashing.
21 październik 2020 : 17:39 Ewa | Zgłoś
0 zwolnienia bez odpraw oraz brak ubezpieczen emerytalnych
to jest problem zalog
oraz brak czesci zapasowych bo jest kryzys dlatego kopca
pilnowanie remontow silnikow kotlow to jest sciezka a nie handel gazem ciplarnianym
22 październik 2020 : 11:14 zed | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7175 3.7927
EUR 4.2291 4.3145
CHF 4.4993 4.5901
GBP 4.9492 5.0492