Dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe przepłynęły w poniedziałek w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których prawa rości sobie ChRL - przekazało agencji Reutera zastrzegające sobie anonimowość źródło w administracji USA.
Amerykańskie okręty miały przepłynąć w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief wchodzącej w skład wysp Spratly na Morzu Południowochińskim.
Rzecznika chińskiego MSZ Hua Chunying podkreśliła na konferencji prasowej w poniedziałek, że okręty USA przepłynęły koło wysp bez zgody Pekinu. Zastrzegła zarazem, iż ChRL liczy na pozytywne rezultaty trwających rozmów handlowych ze stroną amerykańską.
Czytaj także: Okręty USA znów przepłynęły Cieśniną Tajwańską, irytując Pekin
Reuters ocenia, że działanie amerykańskiej marynarki wojennej "prawdopodobnie zirytuje Pekin w czasie napiętych relacji między dwiema największymi światowymi gospodarkami".
USA i Chiny podczas zeszłorocznego szczytu G20 w Argentynie zawarły na 90 dni rozejm w wojnie handlowej. Porozumienie zakładało, że Waszyngton nie zwiększy 10-procentowych ceł na dobra chińskie do poziomu 25 procent, a Pekin zgodził się zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych.
Porozumienie ma obowiązywać do 2 marca. Jeśli do tej daty obydwa kraje nie zakończą wojny handlowej dotychczasowe 10-procentowe stawki na towary z Chin zostaną podniesione do 25 procent. Taryfy te zostały nałożone we wrześniu na import z ChRL warty 200 miliardów USD, na co Chiny odpowiedziały cłami na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów USD. Wcześniej oba kraje nałożyły na siebie wzajemne 25-procentowe stawki na towary o wartości 50 miliardów USD.
Chiny roszczą sobie prawa do większości akwenu Morza Południowochińskiego, przez który rocznie transportowane są towary i surowce o szacowanej wartości ponad 5 bln dolarów. Roszczenia terytorialne dotyczą Spratly i Wysp Paracelskich i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, głównie z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, a także w mniejszym stopniu z Malezją i Indonezją.
mobr/ ap/