30 funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęło wczoraj misję w Bułgarii. Działania realizowane są w ramach wspólnych operacji koordynowanych przez Agencję Frontex. Od dwóch dni w Grecji służbę pełni załoga śmigłowca z Gdańska, patrolując z powietrza obszary morskie wokół wyspy Lesbos.
W działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex na misjach zagranicznych w różnych krajach EU jeszcze do wtorku, 16 sierpnia przebywało ok. 38 funkcjonariuszy SG. Tego dnia na Lesbos rozpoczęła się misja helikopterowa, która potrwa do 30 września oraz trzy misje 3-osobowych zespołów patrolowych na Lesbos, Chios i Kos.
Wczoraj misje w Bułgarii rozpoczyna 30 funkcjonariuszy, którzy na co dzień pełnią służbę w Morskim (3), Podlaskim (8), Nadbużańskim (6), Karpackim (6), Bieszczadzkim (4) i Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej (3). Są to specjaliści ds. nadzoru granic i kontroli ruchu granicznego.
6 funkcjonariuszy SG będzie wspierało działania prowadzone w placówkach granicznych usytuowanych na granicy bułgarsko-tureckiej (Lesovo, Malko Tarnovo) oraz na granicy bułgarsko-serbskiej (Kalotina). Pozostałych 24 funkcjonariuszy SG będzie patrolować bułgarsko-turecką oraz bułgarsko-serbską tzw. „granicę zieloną”. Patrole będą realizowane przy wykorzystaniu 4 terenowych samochodów patrolowych SG, wyposażonych w przenośny sprzęt termo- i nokto-wizyjny, jak również 2 pojazdów PJN. PJN, czyli tzw. przewoźna jednostka nadzoru, to pojazd obserwacyjny wyposażona w kamery, w tym również termowizyjne, umożliwiające obserwację, zarówno w dzień, jak i w nocy. Sprzęt ma możliwość zapisu obrazu z kamer.
Część funkcjonariuszy zakończy misję 14 września. Pozostali wrócą do Polski dopiero po 12 października, z funkcjonariuszami, który rozpoczną uzupełnią kontyngent rozpoczynając misję w Bułgarii we wrześniu. Z każdym rokiem Straż Graniczna bierze udział w coraz większej liczbie wspólnych operacji Agencji Frontex na granicach lądowych, morskich i powietrznych państw członkowskich UE, wysyłając swoich funkcjonariuszy oraz sprzęt (głównie obserwacyjny i lotniczy). Operacje służą zarówno bieżącemu wsparciu w kontroli granic na odcinkach szczególnie zagrożonych, zwalczaniu przestępczości granicznej, jak również prewencji, doskonaleniu współdziałania i wymianie najlepszych praktyk.