Dzisiaj rozpoczęła się zasadnicza faza międzynarodowego ćwiczenia Cold Response-16. Okręty 14 państw, a wraz z nimi ORP Gen. T. Kościuszko opuściły norweski port Trondheim i wyszły na morze.
Przed komponentem morskim postawiono zadanie zabezpieczenia operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.
Cold Response to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Działania morskie prowadzone są równolegle z działaniami na lądzie i w powietrzu oraz mają na siebie bezpośredni wpływ. Scenariusz ćwiczenia przewiduje wkroczenie sił Sojuszu w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw i przywrócenie pokoju. Zadaniem sił morskich jest także przywrócenie bezpieczeństwa na szlakach komunikacyjnych oraz zapewnienie ochrony żeglugi przed nasilającymi się atakami terrorystycznymi. Rejonem działań są wody wewnętrzne norweskich fiordów za kołem podbiegunowym.
Polska do ćwiczenia wydzieliła prawie 350-osobowy komponent z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, 3. Flotylli Okrętów, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych. Celem udziału polskich żołnierzy jest zwiększenie interoperacyjności podczas prowadzenia działań w ramach operacji o dużej intensywności w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.
Działania morskie prowadzone będą równolegle z działaniami na lądzie i w powietrzu. Scenariusz ćwiczeń zakłada, że siły sojusznicze wkraczają w rejon konfliktu wywołanego agresją jednego z państw na swojego sąsiada. Ich zadaniem jest przywrócenie pokoju.
rel (3.FO)