Historyczny spływ po Wiśle właśnie wystartował. 17 lipca załoga szkuty, Oskar Kolberg wyruszyła w kilkutygodniowy flis po najdłuższej rzece Polski. Flis ma na celu przybliżenie Polakom znaczenia tej rzeki, ale także zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi zmaga się królowa polskich rzek, a także inne wody Polski.
Punkt startowy flisu przypadł na okolice Opatowca, przy ujściu Dunajca, a stery szkuty objął Wiktor Strumiłło, operator filmowy, z zamiłowania flisak. W kilkutygodniowym spływie po Wiśle, na kilku odcinkach towarzyszyć będzie mu m.in. Piotr Nieznański ekspert ds. środowiska z Fundacji CodeFor Green. Piotr jest także amabsadorem akcji #WPŁYWOWI, która zachęca do włączania się w społeczny monitoring wód.
Jednym z elementów filsu będzie dokonywanie pomiarów czystości, a dokładnie zasolenia wody Wisły. Pomiary będą dokonywane na poszczególnych odcinkach rzeki oraz jej ujść za pomocą innowacyjnego spławika AGUARD®. Nieodłączną częścią jego systemu monitoringu jest aplikacja na smartphony, o tej samej nazwie. Pomiary czystości Wisły dokonane w trakcie flisu zostaną włączone do interaktywnej, aktualizowanej na bieżąco mapy stanu powierzchniowych wód Polski, dostępnej w aplikacji.
- Rola wody i gospodarowania nią jest kluczowa dla naszej przyszłości jako ludzkości, dlatego powinna być przedmiotem naszej wspólnej troski. Jako bank wspieramy naszych Klientów we wszystkich dobrych decyzjach – a taką jest właśnie zadbanie o dobry stan rzek i jezior. Po uruchomieniu akcji #WPŁYWOWI, działamy dalej na rzecz Wisły i innych polskich rzek i jezior, stąd też nasze zaangażowanie w historyczny spływ, a także w działania edukacyjne na trwających i nadchodzących festiwalach filmowych – mówi Marek Zaborowski z Departamentu Komunikacji Marketingowej, który współkoordynuje akcję
Plan flisu
Zgodnie z planem – częściowo oczywiście zależnym od warunków na rzece – flis potrwa od 17 lipca do początku września. W jego trakcie, prócz spotkań z mieszkańcami, szkuta odwiedzi trzy nadwiślańskie festiwale filmowe – Dookoła wody Festival w Sandomierzu, BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Festiwal Wisły Włocławek, Toruń, Bydgoszcz. W trakcie fesiwali jak i w pozostałych miastach na trasie odbędą się pokazy wielokrotnie nagradzanego filmu „Do ostatniej kropli”, którym towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserką Ewą Ewart oraz twórcami filmu, m.in. z operatorem i jednocześnie sterującym szkutą Wiktorem Strumiłło.
- Nasz flis ma na celu ożywić i nadać mocy dyskusjom na temat Wisły w szerokim przekroju. W jego trakcie będziemy zwracać uwagę nie tylko na piękno samej rzeki i jej historyczną rolę jako jednego z głównych szlaków transportowych kraju w czasie polskiego złotego wieku, ale na jej obecną sytuację: w jakim jest stanie, jak jest wykorzystywana, czego jej potrzeba i co ludzie – zarówno mieszkańcy okolicznych terenów, jak i osoby przyjeżdżające nad Wisłę rekreacyjnie – mogą dla niej zrobić, tak, byśmy mogli z niej korzystać jeszcze przez długie lata – mówi Wiktor Strumiłło.
Spływ rozpoczyna się w Małopolsce. Przez kolejne tygodnie szkuta Oskar Kolberg będzie płynąć w dół rzeki na trasie liczącej 1047 km, robiąc przystanki zarówno w małych miejscowościach, jak i w nadwiślańskich metropoliach, m.in. m.in. Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu oraz Gdańsku. Do flisu zostali również zaproszeni wiślani flisacy, by wspólnie świętować 400-letnią historię Flisactwa Wiślanego, wpisanego na listę Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Organizatorami flisu są Fundacja Code for Green oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wśród partnerów, oprócz Banku BNP Paribas, znaleźli się Miasto Grudziądz, Muzeum Krakowa, Muzeum Morskie w Gdańsku, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Festiwal Wisły. Wydarzenie zostało także objęte honorowymi patronatami prezydentów Krakowa i Grudziadza, a ze strony mediów patronat zapewniła radiowa Trójka.
Szczegóły na temat flisu oraz plan wydarzeń towarzyszących można śledzić na Facebooku Fundacji Code for Green.
Więcej o akcji #WPŁYWOWI na stronie wplywowi.pl
LEW/z mediów