Żegluga

Podczas 68. posiedzenia Rady Administracyjnej EMSA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), które odbyło się w dniach 14 i 15 listopada 2023 r., na nowego przewodniczącego, głosami członków EMSA Board (przedstawiciele państw członkowskich UE, Islandii, Norwegii oraz KE) wybrano Wojciecha Zdanowicza, dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Wojciech Zdanowicz, nowy przewodniczący Rady Administracyjnej EMSA, zastąpił Andreasa Nordsetha, dyrektora generalnego Duńskiej Administracji Morskiej. Benito Nuñez Quintanilla, szef hiszpańskiej administracji morskiej, został wybrany na wiceprzewodniczącego. Zdanowicz i Nuñez objęli swoje stanowiska 4 grudnia 2023 r. Nordseth został wybrany na przewodniczącego w 2017 r., po tym jak od 2012 r. pełnił funkcję członka Rady Administracyjnej EMSA.

W przedmowie do publikacji EMSA "Perspektywa na rok 2024" ("EMSA Outlook 2024"), Wojciech Zdanowicz stwierdził m.in.:

"Rok 2024 to rok pełen wyzwań i możliwości dla EMSA. Obejmują one inicjatywy, które mają wejść w życie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, dynamiczny krajobraz autonomicznej żeglugi (MASS), finalizację prac nad nowym unijnym pakietem bezpieczeństwa morskiego i Regulacji EMSA, z pewnością nie można pominąć także znaczenia czynnika ludzkiego.
Jako [...] przewodniczący Rady Administracyjnej EMSA jestem przekonany, że EMSA jest dobrze przygotowana do poruszania się po zawiłościach tego wymagającego roku. Kluczowe znaczenie dla EMSA ma zapewnienie wsparcia przemysłowi UE, państwom członkowskim UE i Komisji Europejskiej w bezpiecznym pokonywaniu tych wyzwań."

W listopadzie 2021 r. podczas 62. posiedzenia Rady Administracyjnej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA Administrative Board) Wojciech Zdanowicz został jednogłośnie wybrany przez członków EMSA Board (przedstawiciele państw członkowskich UE, Islandii, Norwegii oraz KE) zastępcą przewodniczącego Rady Administracyjnej EMSA.

Wojciech Zdanowicz jest dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie od lipca 2017 roku. Wojciech Zdanowicz jest absolwentem Akademii Morskiej w Szczecinie. Część studiów odbył na Liverpool John Moores University. Posiada tytuł magistra inżyniera w zakresie nawigacji morskiej i ratownictwa. W 2006 roku uzyskał dyplom oficera pokładowego.

Od 2007 roku pracował w administracji morskiej, w tym (przed wyborem na stanowisko dyrektora UMS) przez dwa lata w Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego EMSA. Zajmował się tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ochrony żeglugi, w szczególności koordynacją i przygotowywaniem projektów międzynarodowych, europejskich i krajowych regulacji prawnych w tej sferze oraz implementacją międzynarodowych aktów prawnych do prawa polskiego. Aktywnie uczestniczył w działaniach związanych z monitorowaniem, inspekcjami i audytami administracji morskiej, uznanych organizacji i portów w obszarze bezpieczeństwa morskiego.

Pracując w resorcie właściwym ds. gospodarki morskiej zajmował stanowiska m.in. eksperta ds. bezpieczeństwa morskiego, naczelnika wydziału bezpieczeństwa i ochrony żeglugi oraz radcy ministra ds. bezpieczeństwa morskiego. Do czerwca tego roku był zastępcą dyrektora departamentu gospodarki morskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

O zadaniach i wyzwaniach, jakie stoją przed EMSA w najbliższym czasie oraz o planach na rok 2024 traktuje udostępniony poniżej dokument "EMSA Outlook 2024" (EN). Zamieszczamy poniżej także pięcioletnią strategię EMSA do roku 2024 włącznie.

PBS 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter