Do akcji wyruszyło sześć lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki. Wisła w rejonie Kępy Polskiej o 11 centymetrów przekroczyła w środę stan alarmowy.
Jak informują Wody Polskie, ruszyło lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Lodołamacze pozostające w pogotowiu w porcie we Włocławku rozpoczęły pracę na Wiśle. Do akcji wyruszyło 6 jednostek, w razie konieczności kolejne dwie pozostają w gotowości.
Lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień - czytamy w komunikacie WP.
W środę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej, położonej między Wyszogrodem a Płockiem, osiągnął 511 cm, czyli 11 ponad stan alarmu.
Służby powiatu płockiego otrzymały w środę rano informację o wysłaniu do akcji na Wiśle lodołamaczy, które ruszyły w górę rzeki spod tamy we Włocławku, gdzie dzień wcześniej jednostki postawione zostały w stan pełnej gotowości.
Lodołamacze, które wypłynęły z Włocławka, kierując się w górę rzeki przez Zbiornik Włocławski, powinny dotrzeć do Płocka w środę ok. godz. 15. - Wtedy zapadnie decyzja, na podstawie prognoz i obserwacji aktualnej sytuacji na rzece, czy lodołamacze będą płynąć dalej w kierunku Kępy Polskiej, czy pozostaną na noc w Płocku - mówi Piotr Jakubowski, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.
Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka.
Od grudnia 2020 roku przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to znajdujące się dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te lodołamacze będą stacjonowały tam do 15 marca.
Lodołamacze z portu we Włocławku rozpoczęły pracę na Wiśle. Do akcji ruszyło 6 jednostek. Lodołamanie jest ważnym elementem zimowej osłony przeciwpowodziowej. Sytuacja na rzece jest stale monitorowana przez pracowników Wód Polskich. Szczegóły: https://t.co/1TWKVPegBL pic.twitter.com/aUjujnkHWJ
— Wody Polskie (@WodyPolskie) January 27, 2021