Dobiegło końca ożywianie unikatowego w skali świata obiektu: Kanału Elbląskiego. Ta droga lądowo - wodna, łącząca Elbląg m.in. z Iławą i Ostródą powstała około półtora wieku temu. W sobotę, 30 maja 2015 roku ruszyła na nowo żegluga na całej długości Kanału Elbląskiego.
Na początku wykorzystywana była głównie do transportu towarów statkami, które to płynęły, to jechały na wózkach po lądzie, pokonując w ten sposób wzniesienia między odcinkami wodnymi.
Teraz, Kanał Elbląski służy głównie turystyce. Wymagał jednak gruntownego remontu. Rewitalizacji tego zabytku dokonał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, częściowo z unijnych pieniędzy.
- W sobotę, 30 maja 2015 roku rusza na nowo żegluga na całej długości Kanału Elbląskiego – informował Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Dzień wcześniej, na terenie pochylni Buczyniec, nastąpiło uroczyste oddanie kanału do użytkowania po trwającej ponad dwa lata rewitalizacji. Uroczystość połączono z otwarciem nowo wybudowanej Izby Historycznej Kanału Elbląskiego.
Rewitalizacja była pierwszym od ponad 150 lat, kompleksowym remontem kanału. Cel tych prac to poprawa warunków żeglugowych i bezpieczeństwa, co wiązało się z odtworzeniem wszystkich budowli i mechanizmów obiektu, nadwerężonych półtorawiekową eksploatacją.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.