Holenderska stocznia Concordia Damen zakończyła próby "morskie" pierwszej na świecie barki napędzanej wodorem, zbudowanej w ramach projektu WEVA. "To ważny krok w kierunku bezemisyjnego transportu na holenderskich śródlądowych drogach wodnych" - pisze w komunikacie Concordia Damen.
Próby barki Antonie przeprowadzono 23 października br. pod nadzorem specjalistów z towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd’s Register, które przyznało jednostce tymczasowy certyfikat dopuszczający do eksploatacji. Armatorem barki będzie holenderska firma żeglugowa Lenten Scheepvaart.
Na miejscu był także Bart van Driel, kierownik projektu w Concordia Damen, ponieważ zbiorniki na wodór, które mają zostać dostarczone do końca tego roku, nie zostały jeszcze zainstalowane na pokładzie. Całą uwagę poświęcono więc testowaniu zaawansowanego układu napędowego diesel-electric.
Antonie, barka do przewozu suchych ładunków masowych będzie transportowała sól dla Nobian, europejskiego lidera w produkcji soli i produktów używanych do produkcji m.in. środków do dezynfekcji, tworzyw sztucznych, aluminium i leków.
Lenten Scheepvaart od lat transportuje sól z Delfzijl do zakładu Nobian w Botlek. Firma przekształca ją m.in. w chloro-alkalię, której produktem ubocznym jest wodór. Wodór wytwarzany w procesie produkcji chloro-alkaliów wkrótce stanie się czystym paliwem dla Antonie. Jak informuje stocznia, to podręcznikowy przykład łańcucha okrężnego. Z trzema zbiornikami wodoru na pokładzie, Antonie wkrótce będzie miał wystarczającą ilość energii do w pełni bezemisyjnego transportu między Delfzijl-Rotterdam-Delfzijl. Stacja bunkrowania wodoru została już zbudowana w Delfzijl dzięki dotacji.
Projekt WEVA (Waterstof-Elektrisch Vrachtschip Antonie) został zrealizowany przez stocznię Concordia Damen we współpracy m.in. z CCM3, Nedstack Fuel Cell Technology, Nobian, Energy TransStore, NRPC i Lenten Scheepvaart. Jego realizacja była możliwa częściowo dzięki dotacji z holenderskiego Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej.
Kilka dni temu, tj. 14 listopada barkę zwiedził także król Niderlandów Wilhelm-Aleksander.
Ceremonia nadania imienia Antonie odbyła się 9 września.
rel (Concordia Damen)