W 2010 roku Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) postanowiła ustanowić 25 czerwca Międzynarodowym Dniem Marynarza. Celem tego dnia jest podziękowanie marynarzom za ich wkład w światową gospodarkę i społeczeństwo obywatelskie oraz za ryzyko i koszty osobiste (jak np. rozłąka z rodzinami), które ponoszą podczas wykonywania pracy.
Marynarze są nie tylko odpowiedzialni za sprawną obsługę i działanie statków, ale także za bezpieczną i płynną dostawę ładunku. Dzień ten nie tylko podkreśla nieocenioną pracę marynarzy, ale ma również na celu zwrócenie uwagi całego świata na kwestie, wpływające na ich pracę i życie, a także zagrożenia takie jak piractwo.
IMO wezwało rządy do opracowania polityki, prowadzącej do sprawiedliwego traktowania marynarzy w portach i zwraca się do prywatnych armatorów i właścicieli statków o zapewnienie swoim pracownikom odpowiednich udogodnień i komfortu podczas pobytu na morzu. Międzynarodowa Organizacja zachęca rządy, firmy żeglugowe, firmy związane z handlem morskim i inne, do promowania i wspierania handlu morskiego i marynarzy poprzez Dzień Marynarza.
W 2023 r. dotyczy wkładu marynarzy w ochronę środowiska morskiego, zgodnie z hasłem World Maritime "MARPOL 50 lat - nasze zaangażowanie trwa". W ramach kampanii organizacja prosiła marynarzy o podzielenie się zdjęciem otaczającego ich środowiska morskiego podczas przebywania na morzu, podkreślając, że warto chronić środowisko morskie. W tym roku hashtag kampanii 2023 to #OceansWorthProtecting.
rel (UM Gdynia)