Żegluga

Po przekazanym właśnie armatorowi statku Tai Xing i przechodzącym obecnie prace wykończeniowe i wypsażeniowe Herbercie - drugi statek z polską nazwą w najnowszej serii budowanej dla Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA - jak dowiedział się PortalMorski.pl - nosić będzie na burcie nazwisko narodowego bohatera i żołnierza wyklętego: Pilecki.

Na początku sierpnia br. - jako pierwsi w mediach - informowaliśmy o planowanym nazwaniu jednego z czterech statków z budowanej właśnie dla Chipolbroku w Chinach serii statków wielozadaniowych o nośności po ok. 62 000 ton: Herbert. W poniedziałek, 6 grudnia 2021 r. przekazano do eksploatacji pierwszy statek tej serii - Tai Xing. Przy okazji potwierdziła się nazwa drugiego statku z serii upamiętniająca naszego wielkiego poetę.

PortalMorski.pl - ponownie jako pierwszy w mediach - ujawnia dzisiaj drugą polską nazwę statku w najnowszej serii jednostek zamówionych przez Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA (Chipolbrok) w chińskiej stoczni Chengxi. Będzie to Pilecki.

W kwietniu 2020 roku Chipolbrok zamówił dwa wielozadaniowe statki o nośności po 62 000 ton, z opcjami kontraktowymi na dwa kolejne. Opcje na trzeci i czwarty statek zamieniły się w prawomocne kontrakty w lutym roku 2021. Rozpoczęto już budowę także Pileckiego - trzeciej (formalnie 12 kwietnia br.) oraz czwartej jednostki.

Zamówionym statkom Chipobroku najnowszej generacji nadano następujące stoczniowe symbole budowy: CX0696 (Tai Xing, nr IMO 9930909) - przekazany w grudniu 2021; CX0697 (Herbert, nr IMO 9931551) - zwodowany, zostanie przekazany prawdopodobnie w marcu lub kwietniu 2022 roku; CX0698 (Pilecki, nr IMO 9931563) - budowa rozpoczęta w lutym 2021, położenie stępki miało miejsce w październiku 2021 r., wstępnie przewiduje się przekazanie statku przez stocznię w sierpniu 2022 roku oraz CX0699 (Yong Xing, nr IMO 9930911) - prawdopodobnie oczekuje jeszcze na pierwsze cięcie blach, a zakończenie jego budowy spodziewane jest pod koniec roku 2022.

Nowo zamawiane statki chińsko-polskiego armatora powstawały dotąd często w seriach o parzystej liczbie statków. W seriach połowa statków była zazwyczaj "chińska", m.in. z chińskimi załogami, pod chińską banderą, z chińskimi lub międzynarodowymi (anglojęzycznymi) nazwami. Drugą połowę serii budowanej na zamówienie Chipolbroku stanową statki "polskie", obsadzane całkowicie lub częściowo polskimi załogami, z polskimi nazwami i dawniej - pod polską, ostatnio - pod wygodnymi banderami.

Armator ma w zwyczaju używać - w niektórych polskich nazwach statków pochodzących najczęściej od wielkich artystów - samych nazwisk. Tak jest też w przypadku nowego statku, który właśnie jest w końcowej fazie pracy wyposażeniowych - Herbert.
W Chipolbroku, spółce z udziałami państwa polskiego i państwa chińskiego, od dawna ugruntowała się tradycja nadawania "polskim" statkom we flocie imion na cześć zajmujących ważne miejsce w historii malarzy, pisarzy czy poetów.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), pseudonimy "Witold", "Tomek", "Romek", nazwiska konspiracyjne: "Tomasz Serafiński", "Roman Jezierski" "Leon Bryjak", "Jan Uznański", "Witold Smoliński", kryptonim "T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i "NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.

Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz "Rzeczypospolitej utraconej", ostatni ułan Rzeczypospolitej, "ochotnik do Auschwitz", według historyków - jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która - w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec - została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało - praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie "Bóg - honor - Ojczyzna".

Piotr B. Stareńczak; rel (ipn.gov.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter