W elektrocieplowni Elbląg zamontowano trzy nowe kotły. Rozruch próbny pierwszego kotła gazowego został zaplanowany na jesień 2021 roku. Dzięki temu urządzenie będzie mogło rozpocząć produkcję ciepła podczas najbliższej zimy- podało w środę biuro prasowe grupy Energa.
Jak przekazano w komunikacie, generalny wykonawca inwestycji, Energotechnika-Energorozruch SA z Gliwic, pod koniec marca zamontował trzy kotły wodne wysokotemperaturowe o mocy cieplnej 38 MWt każdy wyprodukowane w zakładach firmy Bosch w Bawarii.
Kotły dotarły do Elbląga drogą morską i wodami śródlądowymi. Najpierw statkiem morskim do Gdańska. Tam, 23 marca, przy nabrzeżu WOC przeładowano, używając dźwigu pływającego Maja, trzy zbiorniki o masie po 91 ton ze statku Wilson Amsterdam na barkę rzeczną, na pokładzie której dotarły do odbiorcy w Elblągu.
Gdy Wilson Amsterdam wchodził do gdańskiego portu z ładunkiem zbiorników dla elbląskiej elektrociepłowni, miał zanurzenie 3,40 m. Statki takie jak ten, po zakończeniu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przypływać bezpośrednio do portu w Elblągu, a ładunki docierać do niego z pominięciem przeładunku na barkę. Pozwoli to wyeliminować dodatkowe koszty związane z przeładunkiem na barkę np. w Gdańsku i jej wynajęciem.
Nowe kotły Elektrociepłowni Elbląg charakteryzują się wysoką wydajnością dzięki zastosowaniu techniki trójciągowej oraz zintegrowanego ekonomizera, a także wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Pozwala to osiągnąć najwyższą możliwą efektywność energetyczną procesu produkcji ciepła - czytamy.
Urządzenia mogą spalać nie tylko sieciowy gaz ziemny, ale także inne paliwa, jak np. biogaz lub wodór. Jeden kocioł wraz z osprzętem waży 96,5 t, jest długi na ponad 10 m, szeroki na blisko 5 m i wysoki również na ok. 5 m (bez układu odprowadzania spalin).
Zakończenie rozruchu próbnego pierwszego kotła gazowego zostało zaplanowane na jesień 2021 roku. Dzięki temu urządzenie będzie mogło rozpocząć produkcję ciepła i zabezpieczyć potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu już podczas najbliższej zimy. Przystąpienie do eksploatacji pozostałych dwóch kotłów planowane jest na koniec 2021 roku.
Ostatnim elementem programu inwestycyjnego w Elektrociepłowni Elbląg będzie budowa układu trzech silników gazowych o mocy cieplnej 10 MWt każdy. Dla tego zadania wyłoniono już wykonawcę projektu budowlanego, którym została firma Energopomiar Gliwice. Oddanie do eksploatacji kogeneracyjnego układu silników gazowych przewidziano na koniec 2025 roku.
Agnieszka Libudzka (PAP); PBS (PortalMorski.pl)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.