Wyłącznie kobiety znajdowały się w załodze oficerskiej produktowca Swarna Krishna, należącgo do Shipping Corporation of India (SCI), na którym 6 marca podniesiono banderę. To historyczne wydarzenie miało miejsce w Jawaharlal Nehru Port Trust (JNPT), w Bombaju.
Z okazji niedawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz jubileuszu SCI, Mansukh Mandaviya, minister stanu ds. portów, żeglugi i dróg wodnych, podniósł banderę na pokładzie Swarna Krishna, statku o nośności 73 655 t, na którym załogę oficerską stanowią wyłącznie kobiety, pod kierownictwem kapitan Suneha Gadpande wspieranej przez panie starszą oficer Usha Yadav i główną mechanik Divya Jatin Jain.
Wydarzenie to miało charakter symboliczny, mające zwrócić uwagę na fakt, że w branży morskiej wciąż występuje nierówność płci.
Międzynarodowa Izba Żeglugi wydała w związku z tym 50-stronicowy raport zawierający pilne zalecenia dla branży. Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu stwierdza z kolei, że całkowita liczba marynarzy służących na statkach wynosi obecnie 1 647 500, z czego kobiety stanowią zaledwie 1%.
Branża rejsów wycieczkowych jest relatywnie w lepszej sytuacji niż inne segmenty przemysłu. Jeśli uwzględnimy w powyższym raporcie żeglugę wycieczkową, globalny udział kobiet wśród marynarzy wzrasta do 7,5%.
Po raz pierwszy w historii statek Swarna Krishna jest zarządzany w całości przez kobiety, także w maszynowni.
Statek zakończył wczoraj pierwszy rejs z całkowicie kobiecą załogą oficerską. Przedstawiciele zarządu SCI poinformowali w środę, 10 marca, że zbiornikowiec, przewożący 48 688 ton ropy Mumbai High przybył do terminalu Vadinar w porcie Gujarat gdzie rozładuje ją po zakończeniu około dwu i pół -dniowej podróży na wodach przybrzeżnych.
AL, z mediów
Fot.: Shipping Corporation of India; @mansukhmandviya / Twitter
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.