Żegluga

Pierwszy z pięciu irańskich tankowców z benzyną przypłynął do portu w El Palito na zachodzie Wenezueli. W pogrążonym w kryzysie państwie dramatycznie brakuje paliwa, chociaż kraj ma największe udokumentowane złoża ropy na świecie.

Tankowiec Fortuna zacumował w poniedziałek w położonym przy rafinerii porcie El Palito, około 200 km na zachód od stolicy kraju Caracas i dostarczył paliwo oraz inne produkty naftowe, a także części zamienne mające zwiększyć możliwości produkcyjne wenezuelskiego przemysłu petrochemicznego - relacjonuje we wtorek agencja AFP, przywołująca wypowiedzi wiceprezydenta i ministra ds. ropy naftowej i energetyki Tarecka El Aissamiego.

Wenezuelska marynarka wojenna ogłosiła, że drugi statek - Forest - wpłynął już na wody terytorialne tego kraju, a w najbliższych dniach mają do niego dołączyć trzy kolejne tankowce. Według agencji Reutera w sumie Iran dostarczy Wenezueli ok. 1,53 mln baryłek benzyny i innych produktów naftowych.

Dostawy paliwa zostały skrytykowane przez przedstawicieli administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, która już wcześniej objęła sankcjami zarówno Wenezuelę, jak i Iran. Pomoc Iranu dla Wenezueli świadczy o coraz bliższej współpracy tych państw oraz może być postrzegana jako znak ekspansji wpływów irańskich na zachodnią półkulę - ocenia AP.

"Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych czasach liczyć na Iran" - powiedział podczas ceremonii powitania Fortuny w porcie El Aissami. Dodał, że statek jest "symbolem braterstwa i solidarności" między Iranem i Wenezuelą.

USA wraz z blisko 60 innymi państwami świata, w tym większością członków Unii Europejskiej, za legalnego przywódcę Wenezueli uznaje Juana Guaido, a nie sprawującego realną władzę w kraju prezydenta Nicolasa Maduro, który wspierany jest przez Rosję, Chiny, Kubę oraz Iran - przypomina AP.

Napięcie między konkurującymi ośrodkami władzy narasta po tym, jak na początku maja podległe Maduro służby ogłosiły, że udaremniły próbę wtargnięcia do kraju od strony morza grupy "najemnych terrorystów". Guido zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu w ten incydent. Jednak w poniedziałek prokurator generalny poprosił sąd najwyższy o zbadania, czy partia przeciwnika Maduro jest organizacją terrorystyczną, która "wobec niemożności przejęcia władzy drogą wyborów zwróciła się ku przemocy".

Chociaż Wenezuela posiada największe potwierdzone złoża ropy naftowej na świecie, z wyliczeń OPEC wynika, że wydobywa obecnie tylko 622 tys. baryłek tego surowca dziennie, czyli zaledwie jedną piątą tego, co 10 lat temu - zauważa AFP. Dodaje, że Maduro obwinia za tę sytuację USA, które wprowadziły mocno ciążące wenezuelskiej gospodarce sankcje. Eksperci oraz opozycja wraz z Guido uważają, że winne są błędne wybory polityczne, brak inwestycji i korupcja.

Według AFP również w stolicy kraju Caracas, której wcześniej nie dotykał problem braku paliwa, przed stacjami benzynowymi ustawiają się kilometrowe kolejki. Na czarnym rynku litr benzyny kosztuje ok. 3 dolarów, u kontrolowanego przez państwo monopolistycznego dystrybutora jest - ak pisze AFP - niemal darmowa, ale niedostępna; minimalna płaca w Wenezueli wynosi ok. 4,6 dolarów miesięcznie.

adj/ kar/

+6 Kabaret ELITA kłania się w pas
Jak to powiadał Mistrz Jan Pietrzak - po wprowadzeniu socjalizmu na Saharze- po tygodniu zabrakło by piasku.
I tu własnie mamy egzemplifikację powyższego stwierdzenia...
Więcej socjalizmu, więcej rosyjskiej "gospodarności", a efekty same przyjdą.
27 maj 2020 : 06:11 Tutejszy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter