Trwa ocena dokumentacji związanej z budową promu dla PŻB - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak dodał, ocena dokumentacji ma się zakończyć do końca tygodnia.
Informacja na temat budowy promu pasażersko-samochodowego dla PŻB była jednym z punktów sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla PŻB położono 23 czerwca 2017 r. Budową promu zajmuje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który zmienił nazwę i obecnie działa pod nazwą Stocznia Szczecińska. W lipcu br. poinformowano, że proces projektowania promu uległ wydłużeniu przez wprowadzenie do niego istotnych zmian. Z tych informacji wynikało także, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.
"Obecnie trwa ewaluacja przekazanych dokumentacji związanych z budową promu" - powiedział Gróbarczyk. "Ten proces ma się zakończyć do końca tygodnia, zamykając ten pierwszy etap projektowania, który został przyjęty w harmonogramie. Równolegle potwierdzamy zdolności PŻB co do inwestycji w tym zakresie i realizacji tego promu. Myślę, że na początku przyszłego roku będziemy w stanie przekazać już konkretne informacje dotyczące zakończenia procesu przekształceniowego oraz inwestycyjnego w Stoczni Remontowej Gryfia" - dodał Gróbarczyk.
"Sytuacja finansowa (Gryfii-PAP) chociaż jest trudna, nie jest zagrożona ze względu na mocne zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek, który ma za zadanie na tyle mocno współpracować ze stocznią, aby przygotować rozwiązania, które pomogą jej w funkcjonowaniu na rynku" - kontynuował Gróbarczyk.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powiedział także, że po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo "przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".
"Jeśli chodzi o termin realizacji tego promu, to w połowie br. odbyła się konferencja wszystkich zainteresowanych stron wraz z konsorcjum projektowym, gdzie wszyscy zgodzili się z koniecznością zmiany tego terminu ze względu na zmiany projektowe, które zostały przyjęte do budowy tego promu" - powiedział Gróbarczyk.
Jak dodał, cena promu nie powinna odbiegać od "średniorynkowej na tego typu jednostki".
Poseł PO Arkadiusz Marchewka powiedział z kolei, że informacje Gróbarczyka potwierdzają w jego opinii, że położenie stępki pod prom "było tylko propagandową uroczystością na waszą polityczną potrzebę. Chcę to powiedzieć wprost, nie dzieje się tam praktycznie nic, bo hula wiatr w tym miejscu, gdzie ta stępka stoi i to nie jest tajemnicą" - dodał Marchewka.
autor: Kacper Reszczyński
Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pierwsze prace związane z budową sekcji Stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 r; następnie w czerwcu 2018 r. rozpocznie się cykl pochylniany; w 2019 r. jednostka będzie gotowa do zwodowania, a na początku 2020 do przekazania armatorowi.
źródło:
https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/35840-szczegoly-budowy-promu-dla-pzb
"... po ocenie projekt promu albo trafi bezpośrednio do stoczni albo przejdzie poprawki, jeśli nie będzie się zgadzał z tymi założeniami".
Normalnie to się nazywa zatwierdzanie. Ale nic nie rozumiem. "Projekt promu trafi bezpośrednio do stoczni". To to jest projekt roboczy? Zatwierdzają roboczy? I to jest pierwszy etap projektowania? Gdzie jest PT? Gdzie jest towarzystwo klasyfikacyjne?
Nic tu się nie zgadza z normalnym projektowaniem i budowaniem statków.
Pan płaci, pani płaci. Społeczeństwo płaci.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.