Żegluga

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.

Nowe przepisy zakładają m.in., że liczba centralnych urzędów żeglugi śródlądowej zmniejszy się z ośmiu do trzech. Będą one miały siedziby w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie. Pozostałe dotychczas działające urzędy (w Giżycku, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie i Warszawie) mają zostać przekształcone w delegatury. W urzędach zatrudnionych zostanie dodatkowo 30 osób. Zmiana ma też objąć kwestie finansowo-księgowe.

Jak tłumaczyła podczas posiedzenia Senatu wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, nowelizacja jest konsekwencją ustawy Prawo wodne, które "częściowo nakłada na urzędy żeglugi śródlądowej kompetencje związane z projektowaniem, nadzorem i realizacją inwestycji". Wiceminister dodała też, że zmiany wynikają z analizy raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, iż "administracja żeglugi śródlądowej jest jedną z najmniej dofinansowanych i najmniej doposażonych".

Dla urzędu w Bydgoszczy mają zostać ustanowione delegatury w Gdańsku, Giżycku i Warszawie, a dla urzędu we Wrocławiu – w Kędzierzynie-Koźlu i Krakowie. Delegatur nie będzie mieć urząd w Szczecinie. Jak wyjaśniono, organ ten zostanie wyodrębniony "z uwagi na specyfikę obecnie funkcjonującej administracji żeglugi śródlądowej w Polsce w zakresie podziału kompetencji i wykonywania niektórych zadań o charakterze centralnym wyłącznie przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie". Chodzi m.in. o obsługę systemu usług informacji rzecznej (RIS) oraz prowadzenie bazy informacji o statkach, członkach załóg statków oraz o stanie śródlądowych dróg wodnych.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

autorka: Ewa Wesołowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter