Żegluga

Rada Oddziału Pomorskiego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej popiera budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz powstanie w elbląskim porcie punktu odpraw fitosanitarnych. Dodatkowo, jak podaje "Rzeczpospolita" - rząd przekonał Komisję Europejską, że przekopanie Mierzei Wiślanej służy bezpieczeństwu UE. To napływ dobrych informacji dla elbląskiego portu, który od lat walczy w tych dwóch sprawach.

Wsparcie w dwóch ważnych sprawach

Dobra wola Krajowej Izby Gospodarki Morskiej może pomóc Elblągowi w ruszeniu obu tych spraw z miejsca. Jej stanowisko zostało ogłoszone podczas spotkania, w którym oprócz członków Rady uczestniczyli wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Po pierwsze należy wyjaśnić jakie zadania spełnia Krajowa Izba Gospodarki Morskiej. Jest ona samorządową organizacją podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w ramach gospodarki morskiej. Funkcjonuje od 1999 roku i skupia ok. 130 członków. Jednym z nich jest Port Morski w Elblągu. O szansach jego rozwoju rozmawiali członkowie Rady Oddziału Pomorskiego podczas dzisiejszego posiedzenia.

W swoim stanowisku KIGM podkreśla wielopoziomowe znaczenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Ma ona pobudzić do rozwoju nie tylko nowo wybudowany terminal przeładunkowy w Porcie Elbląg, ale także gminy usytuowane po zachodniej i południowej stronie Zalewu Wiślanego.

Druga sprawa, dotycząca utworzenia w elbląskim porcie kontroli fitosanitarnych, jest przedmiotem rozmów od 2011 roku. Jednak urzędnicy ociągają się z podjęciem decyzji. Sfinalizowanie tego projektu pozwoliłoby na rozszerzenie oferty portu w Elblągu z zakresu wymiany handlowej o produkty rolno-spożywcze, pochodzące z jego najbliższego zaplecza.

- Oddział Pomorski Krajowej Izby Gospodarki Morskiej interesuje się przede wszystkim obrotem kontenerowym w Polsce, próbami reaktywowania Wisły jako drogi wodnej oraz kwestią portu elbląskiego, jako portu wspierającego terminale trójmiejskie - podkreślali członkowie Rady.

KE daje zielone światło

Jak podaje "Rzeczpospolita", ubiegłotygodniowe rozmowy między ministrem gospodarki morskiej i żeglugi Markiem Gróbarczykiem, a unijnym komisarzem ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vellą poskutkowały pozytywną oceną sytuacji przez Komisję Europejską.

Unijna zgoda to nie tylko pozwolenie na działanie w kierunku inwestycji. To także wsparcie, które może sprawić, że ekolodzy przestaną mieć możliwość blokowania realizacji projektu, a także może zamknąć usta Rosji, której cała inwestycja jest nie na rękę. Dodatkowo to oczywiście pomoc finansowa. Szacowany koszt inwestycji to ok. 800 mln zł.

Jak już zapewniali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekop przez Mierzeję Wiślaną to priorytet. Nowy resort faktycznie podejmuje wiele działań w tym kierunku. Dzień przed wizytą Velli resort wysłał do KE odpowiedzi na unijne pytania dotyczące związanych z inwestycją zagrożeń dla środowiska, na co Bruksela czekała już od sierpnia. Miało to pozytywnie zaskoczyć komisarza, który o tym, że odpowiedzi wysłano, dowiedział się podczas spotkania z szefem resortu Markiem Gróbarczykiem. Ponadto, powołano tzw. szybką grupę kontaktową. Jej zadaniem jest wyjaśnianie wszystkich wątpliwości brukselskich urzędników.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>>  

+3 Co za dziadostwo ,że jeszcze obcych mamay się pytać o zgode
Już nie da się dłużej tego słuchać ,że jeszcze Brukseli mamy się pytać, tylko Europa suwerennych ojczyzn i współpraca w ramach dawnej EWG to jedyne rozsądne rozwiązanie.
28 styczeń 2016 : 15:30 taka prawda | Zgłoś
-1 To głównie UE to sfinansuje
A pewnie, że trzeba się pytać Komisji UE o zgodę. Przecież to od nich bedzie większość kasy.
28 styczeń 2016 : 17:52 Kacper | Zgłoś
+7 jestem za!!!
A kogo się pytać kopać i nie patrzeć na nic nas nikt w UE o zdanie nie pyta
a za przykład niech posłuży gazociąg NordStream
30 styczeń 2016 : 07:36 koko | Zgłoś
-2 Mud
Wyrzucanie pieniedzy w bloto. Nigdy nie zwroca sie poniesione naklady. Paru oszolomow z Elblaga to za malo zeby tak marnowac kase. Skonczecie S7 i autostrady!
04 luty 2016 : 07:41 Ziutek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter