Rzadkiego typu, spektakularny statek MPI Discovery, jeden z największych w świecie statków do ustawiania morskich wież i turbin wiatrowych, który kilka dni temu zacumował w porcie Gdynia, popłynąć ma w przyszłym tygodniu do Gdańska. Przetarg na jego remont wygrała Gdańska Stocznia "Remontowa" SA.
Jednostka trafi na remont awaryjny do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" SA po wygranym przez nią przetargu na wykonanie tych prac. Przypomnijmy, że MPI Discovery pojawił się 9 maja w Gdyni na inspekcję uszkodzeń, po których wykryciu musiał przerwać ledwo rozpoczętą pracę przy budowie farmy wiatrowej u wybrzeży Szwecji. W Gdyni przeprowadzono inspekcję techniczną statku, głównie nóg samopodnośnego statku, w których pojawiły się pęknięcia po przeciążeniach doznanych najprawdopodobniej w wyniku podnoszenia ciężkiej jednostki na nogach posadowionych na skalistym i nierównym dnie akwenu.
Czytaj także: MPI Discovery zacumował w Gdyni (tu także charakterystyka techniczna statku)
Ze względu na dużą wysokość podniesionych nóg samopodnośnej platformy z własnym napędem, jaką jest MPI Discovery, oraz jego sięgającego jeszcze wyżej ładunku w postaci ustawionych pionowo na pokładzie wież turbin wiatrowych, konieczne będzie rozpięcie linii wysokiego napięcia w porcie wewnętrznym Gdańska, podobnie, jak to się dzieje w przypadku wysokich platform offshore holowanych na remonty i przebudowy do "Remontowej" SA.
Do widoku platform offshore zmierzających do "Remontowej" zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wejście MPI Discovery to przede wszystkim kolejny sukces stoczni, praca i przychody, a dla gdańszczan i odwiedzających Trójmiasto turystów i zainteresowanych sprawami morskimi - bardzo widowiskowa operacja, którą będzie można oglądać m.in. z nab. Ziółkowskiego przy terminalu promowym i przy latarni morskiej w Nowym Porcie, a także w rejonie twierdzy Wisłoujście i przeprawy promowej w Nowym Porcie najprawdopodobniej na początku lub w połowie przyszłego tygodnia.
Dodajmy, że w Gdańskiej Stoczni Remontowej były już obsługiwane statki o podobnej funkcji, co MPI Discovery - Sea Power i Sea Energy duńskiego operatora A2Sea. Prawdopodobnie doświadczenie w remontach, przebudowach i modernizacjach tego typu jednostek oraz samopodnośnych platform offshore, przyczyniło się do wygranej "Remontowej" w przetargu na remont awaryjny MPI Discovery.
PioSta
Fot.: Piotr B. Stareńczak
Więcej zdjęć MPI Discovery: galeria na naszym profilu Facebook.
Tak MPI Discovery wchodził do portu Gdynia:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.