10 lipca Armatorzy Rybołówstwa Wędkarskiego zablokują na kilka godzin wjazd do Władysławowa, a co za tym idzie na cały Półwysep Helski. Blokada to reakcja środowiska wędkarzy morskich na brak działań ze strony rządu w sprawie pomocy dla tej części gospodarki. Wcześniej armatorzy blokowali wjazdy do portów w Łebie i Ustce.
Informujemy, że w dniu 10.07.2021 między godziną 09-14 na wyjeździe z miasta Władysławowo w stronę miasta Hel odbędzie się protest armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego – czytamy w komunikacie Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego. - Nasz protest ma charakter pokojowy i z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów. Protest ma na celu uwidocznienie i nagłośnienie problemu, jakim jest brak możliwości funkcjonowania naszych firm zajmujących się rybołówstwem rekreacyjnym oraz inwestycja w budowę morskich farm wiatrowych powstająca na naszych łowiskach.
W proteście będzie brało łącznie udział około 70 osób. Użyte zostaną 2 pławki dymne i 4 ręczne pochodnie (czas użycia 2 minuty). Uczestnicy będą posiadali transparenty oraz kamizelki odblaskowe.
Wędkarze rybołówstwa rekreacyjnego od 2020 roku prowadzą rozmowy z rządem RP na temat pomocy po wprowadzeniu unijnego zakazu połowu dorszy. Do dzisiaj z tego powodu nie otrzymali żadnych rekompensat. Jedynie w 2020 roku w ramach pomocy w przeciwdziałaniu pandemii COVID – 19 otrzymali łącznie około 20 mln zł. Wędkarze chcą również, aby rząd rozwiązał problem zamykania łowisk przez budowę morskich farm wiatrowych. Zdaniem wędkarzy inwestycje te negatywnie wpłyną zarówno na rybołówstwo rekreacyjne jak i rybołówstwo komercyjne.
Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Rekreacyjnego zapewnia również, że w przypadku braku dialogu z rządem podjęte zostaną kolejne działania protestacyjne.
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarsk
Poza tym - przecież w tym proteście nie biorą udziału żadni wędkarze, tylko armatorzy statków turystycznych, oferujących wprawy DLA wędkarzy!!
Łącznie 6,1 mld euro zostanie przeznaczonych na zrównoważone rybołówstwo i ochronę społeczności rybackich w latach 2021-2027.W lipcu 2021 r. posłowie zatwierdzili Europejski Fundusz Morski, Rybołówstwa i Akwakultury i sposób jego wydatkowania w ramach wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27.
5,3 mld euro zostanie przeznaczonych na zarządzanie rybołówstwem, akwakulturą i flotami rybackimi. Pozostałe fundusze będą finansować doradztwo naukowe oraz kontrole i inspekcje, badania rynkowe oraz ochronę na morzu i nadzór morski.Fundusz Morski jest zgodny ze wspólną polityką rybołówstwa, która określa zasady zrównoważonego zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. W marcu 2021 r. Parlament uzgodnił stanowisko w sprawie reformy systemu kontroli rybołówstwa.
Wiele społeczności rybackich mocno ucierpiało w wyniku pandemii koronawirusa. Fundusz zapewni rekompensatę rybakom, którzy na stałe lub tymczasowo musieli zaprzestać działalności. Fundusz przeznacza specjalne kwoty na wsparcie młodych rybaków (do 40 roku życia), którzy po raz pierwszy wpisują łódź do rejestru floty rybackiej UE. Państwa członkowskie z regionami najbardziej oddalonymi będą musiały przygotować plan działania dla zapewnienia pełnego wsparcia tym społecznościom rybackim, ponieważ są one często w najtrudniejszej sytuacji
Zgodnie z Zielonym Ładem, 30% środków powinno zostać przeznaczone na działania klimatyczne. Projekt uwzględnia również międzynarodowe zobowiązania UE dotyczące bezpiecznych, czystych oceanów i zrównoważonego zarządzania nimi.
Fundusz przyczyni się do czystych i zdrowych mórz i oceanów poprzez wsparcie zbierania utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich. Odpady z tworzyw sztucznych w coraz większym stopniu zanieczyszczają oceany.
europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20210701STO07545/fundusz-morski-rybacki-i-akwakultury-ue-wspieranie-zrownowazonych-morz
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.