Komitet Ratowania Bałtyku skierował list otwarty do Virginijusa Sinkevičiusa - komisarza Unii Europejskiej ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. Jego treść w całości publikujemy poniżej.
Szanowny Panie Komisarzu,
Jak Pan zapewne wie z poprzednich korespondencji polskich rybaków z Panem w Polsce został założony Komitet Ratowania Bałtyku jako organizacja mająca na celu doprowadzenie Morza Bałtyckiego do stanu, w którym będzie mogła być od nowa prowadzona działalność gospodarcza polegająca na połowach zdrowych, ekologicznych ryb co będzie wzmacniało bezpieczeństwo żywnościowe całej Unii Europejskiej. Niestety, dziś mamy do czynienia z sytuacją, gdzie 10 tysięcy bałtyckich rybaków zostało pozbawionych możliwości uprawiania swojej działalności gospodarczej z powodu błędnej i katastrofalnej w skutkach polityki rybackiej Unii Europejskiej na Bałtyku, polegającej głównie na wspieraniu masowych połowów paszowych, które doprowadziły w krótkim czasie do pozbawienia Bałtyku całkowitej możliwości produkowania materii organicznej, co wskazywaliśmy Panu w naszych wcześniejszych pismach załączając stosowne opracowania naukowe. O możliwościach zniszczenia łańcucha pokarmowego poprzez połowy paszowe informowały również organizacje ekologiczne i to już w 2008 roku a stosowny, wysoce profesjonalny dokument w tej sprawie załączamy w tym linku:
http://gajanet.pl/wp-content/uploads/2020/02/Artyku%C5%82-Paszowy-problem-Ba%C5%82tyku.pdf
Bałtyckie rybołówstwo znajdując się w tak katastrofalnej sytuacji, kiedy to zniszczony został cały łańcuch pokarmowy, miało olbrzymią nadzieję, że zorganizowana przez Pana konferencja na Litwie 28 września 2020 roku będzie okazją do otwartej dyskusji o spornych kwestiach pomiędzy naukowcami a rybakami. Niestety Pańska cenna inicjatywa została sprowadzona do manipulacji, gdzie uniemożliwiono uczestnictwo rybaków w tym wydarzeniu a treść litewskiej deklaracji została sporządzona i zmanipulowana przez ludzi, którzy dotychczas wprowadzali Komisję Europejską w błąd i nie są w żaden sposób zainteresowani ujawnieniem prawdy o przyczynach zniszczenia życia w Bałtyku. Fakt podpisania później tego dokumentu w dobrej wierze przez nieświadomych niczego ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo bałtyckie w żaden sposób nie nadaje mu rangi poważnego aktu unijnego a przez rybaków jest odrzucony w całości jako kolejna próba manipulowania ekosystemem Morza Bałtyckiego, oddalająca możliwość jego naprawy poprzez wadliwe określenie przyczyn jego degradacji.
Jako dowód w tej sprawie załączamy tutaj opracowanie naukowe polskiego Morskiego Instytutu Rybackiego, uznanej w UE instytucji badawczej, które całkowicie podważa tezę o jakiejkolwiek eutrofizacji Morza Bałtyckiego , co ma fundamentalne znaczenie dla przyjęcia określonych środków naprawy ekosystemu Bałtyku. Opracowanie to, pomimo, że powstało 4 lata temu jest w dalszym ciągu ukrywane przed urzędnikami unijnymi odpowiedzialnymi za politykę rybacką Unii Europejskiej. Ofiarą tych urzędniczych i naukowych manipulacji są nie tylko bankrutujący na całym Bałtyku rybacy lecz również i Pan, ponieważ w swoich publicznych wypowiedziach popiera Pan tezy o silnej eutrofizacji Morza Bałtyckiego, będąc zapewne przekonanym, że otaczające Pana osoby i doradcy przekazują Panu rzetelne informacje. Proszę zatem uważnie przeczytać załączone opracowanie i samemu wyciągnąć wnioski w sprawie manipulacji, którym jest Pan poddawany jako komisarz Unii Europejskiej.
Zważywszy na fakt, że opisywana przez nas patologia naukowa i administracyjna nie ma prawa istnieć w Unii Europejskiej prosimy Pana o jak najszybsze spotkanie z bałtyckimi rybakami w celu nawiązania transparentnego dialogu opartego na wiedzy naukowej i doświadczeniach rybaków, prosimy także o powołanie specjalnej komisji naukowej składającej się z naukowców spoza obecnego doradztwa UE, które straciło całkowicie zaufanie bałtyckich rybaków z powodu skutków ekologicznych i ekonomicznych spowodowanych dotychczasową ich działalnością związaną ściśle z treścią art 3 Traktatu UE , mówiącym o wyłącznych kompetencjach UE w zakresie zachowania żywych zasobów mórz i oceanów związanych z prowadzoną wspólną polityką rybacką. Prosimy również o niezwłoczne wprowadzenie 6 punktów przedstawionych przez Komitet Ratowania Bałtyku w poprzednim piśmie do Pana, gdyż według naszej oceny do prowadzenia skutecznej polityki ratowania całego bałtyckiego rybołówstwa pozostały Panu do dyspozycji wyłącznie środki finansowe. Cały czas mamy zatem nadzieję, że okaże się Pan reformatorem bałtyckiego rybołówstwa, a nie jego grabarzem tak, jak Pańscy poprzednicy.
Z poważaniem,
Komitet Ratowania Bałtyku
Proszę wierzyć w technologię oraz postęp. Węgiel do likwidacji? To patrzcie na te farmy wiatrowe, co rosną jak grzyby po deszczu, na te panele fotowoltaiczne, co pokazują się w najmniejszych wioskach, na elektrownie wodne, biogaz itp. Ryby się kończą? Proszę zainteresować się mięsem z probówki. Na świecie to już wkracza do konsumpcji. I proszę nie uważać mnie za wariatkę, tylko pogodzić się z tym, co nieuniknione.
consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/09/22/informal-deal-on-measures-to-support-fishermen-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Informal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sustain+fish+stock
Przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych
Artur Jończyk
"Art. 340. Odpowiedzialność umowna i pozaumowna Unii
Dz.U.2004.90.864/2 - Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony
Odpowiedzialność umowna Unii podlega prawu właściwemu dla danej umowy.
W dziedzinie odpowiedzialności pozaumownej Unia powinna naprawić, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzone przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji."
Jeżeli Bruksela nie podejmie działań naprawczych Bałtyku to będą protesty ale takie jakich jeszcze nie było, razem z polskimi posłami.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.