13 projektów złożonych przez gminy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z Suwalszczyzny uzyska prawie 1 mln zł dofinansowania w ramach programu "Rybactwo i Morze". Firmy i samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, rozwój rybactwa i przedsiębiorczości.
Środkami finansowymi z programu "Rybactwo i Morze" zarządza w woj. podlaskim Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Jak poinformował PAP prezes LGR Cezary Cieślukowski, członkowie zarządu województwa podlaskiego podpisali w siedzibie LGR w Suwałkach umowy z beneficjentami środków na realizację 13 projektów.
Dzięki dofinansowaniu lokalni przedsiębiorcy będą mogli poczynić inwestycje, które podniosą konkurencyjność ich przedsiębiorstw. Chodzi tu m.in. o zakup specjalistycznych urządzeń czy modernizację budynków. Rybacy inwestują w swoje przedsiębiorstwa, chłodnie, smażalnie, zaś gminy inwestują w infrastrukturę turystyczną - powiedział Cieślukowski.
Beneficjenci wydadzą zdobyte środki m.in. na zakup samochodu chłodni, rozbudowę lokalu gastronomicznego, modernizację plaży gminnej w Krasnopolu, utworzenie miejsca rekreacji wypoczynku nad jeziorem rajgrodzkim czy „Bieg wśród Krasnych Pól“.
Z kolei Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment k. Suwałk zmodernizuje system naśnieżania stoków narciarskich.Suwalsko-Augustowska LGR ma status stowarzyszenia; tworzy ją 20 gmin z czterech podlaskich powiatów.
autor: Jacek Buraczewski
Szanowni Państwo
W związku z całkowitym zniszczeniem ekosystemu Morza Bałtyckiego przez Unię Europejską, która Swoją polityką rybacką doprowadziła do bankructwa wszystkich użytkowników Bałtyku utrzymujących swoje firmy z połowu ryb, zwracam się do polskiego rządu i Państwa o wsparcie poniższego wniosku aby rząd złożył w naszym imieniu skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która doprowadziła do bezprecedensowego zniszczenia żywych zasobów Bałtyku, oraz połowowej działalności podmiotów gospodarczych we wszystkich krajach bałtyckich.
zaperdzielaj w morze bo ci dni braknie do do twoich marzeń i planów baranie!!!!
"Przez wiele lat populacja morświnów bałtyckich była wyjątkowo niska i jest wpisana na listę IUCN jako krytycznie zagrożona. Przyłów, zanieczyszczenia i hałas podwodny mają wpływ na tę populację. Również w tym przypadku ICES zaleca połączenie zamknięć czasowo-przestrzennych i stosowanie pingerów w połowach w sieci statycznych (tj. Drygawice, sieci skrzelowe i pół sieci dryfujące) jako środki łagodzące mające na celu natychmiastowe ograniczenie przyłowów morświnów"
więcej na stronie ICES-u
"Rybacy oskarżają pracowników Stacji Morskiej o preparowanie dowodów w sprawie przyławiania morświna. Dowodem jest nagranie, w którym martwy morświn jest specjalnie oplatany sieciami. Profesor Krzysztof Skóra, szef placówki badawczej tłumaczy, że to tylko realizacja filmu przyrodniczego.
Sprawę nagłośniono po przeanalizowaniu zapisu z kamer telewizji przemysłowej monitorującej port w Helu"
gdansk.naszemiasto.pl/mrozony-morswin-wkladany-do-sieci/ar/c8-6540659
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.