Senat przyjął nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim. Ustawa wprowadza reformę inspektoratów rybołówstwa morskiego: zamiast dotychczas działających trzech okręgowych ma powstać jeden główny.
Za przyjęciem ustawy głosowało 60 senatorów, 4 było przeciw, 20 wstrzymało się od głosu.
Przyjęcie noweli bez poprawek rekomendowały senackie komisje Infrastruktury oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Główną zmianą w ustawie z 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim jest utworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku. Obecnie działają trzy inspektoraty okręgowe: w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, a także 14 oddziałów terenowych.
Nowy organ ma być odpowiedzialny za zadania związane z kontrolą przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz organizacją rynku rybnego, a także za koordynację działań Polski w ramach realizacji celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. W noweli zawarto też zmiany "o charakterze porządkującym" w przepisach dotyczących rejestru statków rybackich.
Nowelizacja przewiduje także możliwość wymiany przyznanej indywidualnej kwoty połowowej na inną indywidualną kwotę połowową innego armatora statku rybackiego i umożliwienie przekazywania indywidualnych kwot połowowych między statkami tego samego armatora, który jest jednocześnie ich właścicielem.
Zmiany - w założeniu projektodawcy - mają m.in. usprawnić prace morskich służb kontrolnych oraz ujednolicić procedury kontroli i inspekcji rybołówstwa morskiego przez wdrożenie jednolitych standardów działania oraz ich efektywny nadzór.(PAP)
Elżbieta Bielecka
[link usunięty]
[link usunięty]
"rozpoczęcia eksportu polskich ryb, głównie śledzi i szprotów, oraz wykorzystania innych możliwości, jakie oferuje chiński rynek. „Przede wszystkim poszukiwanie surowca dla naszych przetwórni, które cierpią na brak ryb. One maksymalnie pracują na 50 proc. swoich możliwości, właśnie z powodu (braków) tego surowca” - powiedział.
Minister ocenił, że przekształcenie systemu połowów i rozpoczęcie eksportu przeznaczonych do konsumpcji ryb pelagicznych, które dotąd dostarczane były na mączkę rybną, to „ogromna szansa dla polskich rybaków i bezwzględnie podniesienie wartości polskiego produktu, polskich kwot połowowych”
https://www.portalmorski.pl/prawo-polityka/41108-grobarczyk-w-pekinie-rozmawia-o-inwestycjach-i-gospodarce-wodnej
Dotarliśmy do dokumentu, w którym Tomasz Linkowski, dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego z Gdyni, otwarcie pisze o tych błędach. Pismo trafiło już do Joe Borga, unijnego komisarza do spraw rybołówstwa, który po zapoznaniu się z nim nakazał powołać specjalną komisję.
Problem nie dotyczy tylko polskich naukowców, ale badaczy z wszystkich krajów unijnych i co ciekawe, to nasi naukowcy jako pierwsi zasygnalizowali na unijnym forum ten problem.
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/6888-dorsz-z-oscia-niezgody
https://www.portalmorski.pl/bezpieczenstwo-granice/41130-nowa-lodz-dla-policjantow-z-zalewu-wislanego
Pan G. nie ma pojęcia co to robota. Jemu się wydaje, że jak pozmienia dyrektorów w departamentach i mirach i zakaże inspektorom kontrolowac kłusowników to zrobi dobrze rybom i rybakom. Pan G. woli błyszczeć z szablą na Konwentach Morskich, czy brylować na delegacjach zaganicznych, latać biznes klasą, spać w apartemantach i świecić na salonach niż uczciwie pracować.
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.