Rybołówstwo

Ponad 50 tysięcy sztuk jesiotra rosyjskiego i syberyjskiego, które pod koniec sierpnia tego roku uciekły z hodowli w poddarłowskich Jeżyczkach mogą zagrażać ekosystemowi morskiemu i mieć negatywny wpływ na jesiotra ostronosego, który jest pod ochroną. Ostrzeżenie w tej sprawie wydali naukowcy z Morskiej Stacji w Helu.

Do ucieczki ryb doszło pod koniec sierpnia,

kiedy obfite deszcze spowodowały zerwanie wałów przeciwpowodziowych na rzece Wieprzy. W okolicy wałów znajdowały się właśnie stawy hodowlane, w których znajdowały się jesiotry rosyjskie i syberyjskie. Szacuje się, że do rzeki, a później również do Bałtyku, dostało się około 50 tysięcy sztuk tej ryby. (około 60-80 ton). Prawdopodobnie poza jesiotrami do rzeki przedostały się także, trzymane w kilku gospodarstwach rybackich położonych powyżej Jeżyczek, pstrągi tęczowe i źródlane.

Kilka dni później zarówno wędkarze poławiający na rzece Wieprzy, jak i rybacy przybrzeżni, którzy poławiają ryby w okolicy Darłowa, zaczęli masowo odławiać jesiotra. Pojawił się nawet problem, ze skupem tej ryby, bo na początku nikt nie chciał tej ryby brać od rybaków, a przy każdym połowie w morzu w sieci wpadało nawet kilka ton jesiotra. Później sytuacja się unormowała i rybę zaczęto skupować w cenie około 5 zł za kilogram. Mimo, że od wypadku minęło już kilka tygodni, rybę nadal można łowić. 

Po kilku dniach do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu zaczęły docierać informacje o licznej obecności jesiotrów w połowach rybackich i wędkarskich w rejonie Darłowa. Znaleziono również kilka martwych osobników na okolicznych plażach. Kolejne zgłoszenia pochodziły z łowisk rybackich położonych w Zalewie Kamieńskim oraz Zatoce Gdańskiej, w tym Puckiej. Według rybaków złowione ryby miały masę od 0,7 do 3-5 kg. 

Naukowcy po analizie wypadku wydali ostrzeżenie w tej sprawie.

- Obecność obcych jesiotrów (syberyjskiego, rosyjskiego i sterleta) w naszych wodach jest niepożądana - czytamy w apelu naukowców. -  Ich występowanie wiąże się z możliwą konkurencją z gatunkiem rodzimym o zasoby pokarmowe i siedliska, oraz wzbudza obawy o możliwość ich hybrydyzacji. Dlatego wiedza o skali przenikania nierodzimych gatunków jesiotrów do środowiska jest szczególnie istotna. Ponadto brak doświadczenia w rozróżnianiu jesiotrów przez rybaków i wędkarzy może przyczynić się do nieświadomego odłowu jesiotra ostronosego, który jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą.

Naukowcy proszą również, aby w przypadku złowienia lub zakupu jesiotra złowionego w Bałtyku wykonać zdjęcia ryby, zanotować jej długości i masę. 

Prosimy o zamrożenie wnętrzności. Rybaków i wędkarzy dodatkowo prosimy o dołączenie informacji o miejscu połowu i użytym narzędziu połowowym. Ryby i zamrożony materiał badawczy odbierzemy niezwłocznie - dodają w swoim apelu naukowcy.

Hubert Bierndgarski

+8 Zapraszamy na spotkanie
Dnia 15.09.2017 r. (piątek) o godz. 15 w Jastarni odbędzie się spotkanie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ze środowiskiem rybackim z wybrzeża wschodniego . Spotkanie odbędzie się w ośrodku Posejdon prze ulicy Mickiewicza 5. Zapraszamy.
13 wrzesień 2017 : 05:43 skiper | Zgłoś
-8 Jeden?
Pogratulować tytułu i wstawek wewnątrz tekstu. Wynika z tego, że uciekł JEDEN jesiotr ;) Czy autor tekstu ma problemy z podstawami języka ojczystego i nie potrafi zastosować liczby mnogiej? Z hodowli uciekły JESIOTRY, nie JESIOTR!!!
13 wrzesień 2017 : 06:46 ZUT | Zgłoś
+8 ????
fajnie że masz aż tyle do powiedzenia, Miodek się znalazł
13 wrzesień 2017 : 08:02 techniczny007 | Zgłoś
+3 Polak
Jako Polak dbam o mój język ojczysty, co w tym dziwnego?
14 wrzesień 2017 : 07:07 ZUT | Zgłoś
+1 tu nie chodzi o Profesora
tu chodzi o rzetelność - ja także nabrałem się na jedną sztukę, a tu tysiące i tony jesiotrów. Tytuł powinien być atrakcyjny a nie miałki i nieprawdziwy, np. "Tony jesiotrów uciekły z hodowli!".
13 październik 2017 : 12:00 gdyn | Zgłoś
0 Hh
Np taki tytuł w gazecie: „ Tego roku w święta— karp będzie wyjątkowo drogi”. No i wiadomo ze chodzi o karpia/ryby jako towaru w niepoliczalnej ilości a nie że jeden konkretny egzemplarz . Artykuł jest zatutułowany jak najbardziej poprawnie i zgodnie z zasadami języka polskiego. Zastanów się i upewni zanim zaczniesz się mądrzyć !
08 listopad 2020 : 10:18 Antypolak | Zgłoś
0 TLICZEK
Nie no co Ty... Chodzi o jednego karpia, gdzieś w Polsce xD albo jak się pisze artykuł zatytułowany zarybienie płocią, albo zarybienie szczupakiem, to też chodzi o jedną rybe... ludzie nie mają co robić w domu, w dodatku to zdalne nauczanie w domu z większości dorosłych robi nauczycieli na etacie, więc nie ma się co dziwić...
24 kwiecień 2021 : 11:22 EN | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter