Szkielet płetwala zwyczajnego (Balaenoptera physalus), zwanego potocznie finwalem, który z Muzeum Morza w Stralsundzie dotarł na Wydział Biologii UG w lutym br., jest już prawie gotowy. To jedyny tego typu eksponat w Polsce. Prace nad jego mocowaniem trwają od około dwóch miesięcy.
Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi (po płetwalu błękitnym), a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton (nawet 100 ton). Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników).
Niemiecka placówka wypożyczyła go Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia.
rel (Uniwersytet Gdański)
Video: Gdańsk.pl
stada dorsza były coraz trudniejsze w zachodnim Bałtyku. Ryby Przewodnik, którego World Wildlife Fund (WWF) kompiluje list gatunków zagrożonych i ginących i opisuje to, co konsumenci powinni zwrócić uwagę.
Dorsz w coraz większym stopniu narażone
Wcześniej, dorsz w zachodnim Bałtyku miał czerwone światło. Teraz nawet sznurka dorsza złowione czerwony znak. Powodem jest to, że zapasy są pogarszająca się sytuacja z mniejszą ilością jednostek. Nieliczne osobniki, które są zarówno cienkie i małe.
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.