Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pracuje nad strategią dotyczącą polskiego rybołówstwa, planowane są także zmiany w Europejskim Funduszu Rybacki i Morskim - poinformował w środę w Sejmie szef resortu Marek Gróbarczyk.
W środę posłowie z komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wysłuchali informacji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka na temat problemów polskiego rybołówstwa bliskiego i dalekiego zasięgu.
"Pracujemy obecnie nad stworzeniem odpowiednich regulacji, nad nową strategią dotyczącą polskiego rybołówstwa. Po ostatniej radzie ministrów ds. Rybołówstwa państw Unii Europejskiej nie było innej możliwości jak przyjęcie kwotowania połowów ryb z Morza Bałtyckiego, które w obecnym kształcie jest niewystarczające i powoduje, że działalność połowowa staje się po prostu nieopłacalna" - powiedział Gróbarczyk.
Dodał, że w takiej sytuacji zmiana całej koncepcji ma przede wszystkim oprzeć się na zabezpieczeniu bieżących potrzeb rybaków, jak również wprowadzeniu rozwiązań, które w dalszym ciągu będą powodowały zmiany w funkcjonowaniu rybaków.
Gróbarczyk zapowiedział, że przyjęty w ub. roku Europejski Fundusz Rybacki i Morski musi się zmienić. "Niestety musimy go rozpocząć w takiej formie, jaka jest, przy czym wydatkowanie w poszczególnych osiach zostanie zweryfikowane i przeprogramowane w taki sposób, aby w większym albo w zasadniczym stopniu rybacy mogli korzystać z tego funduszu. Niestety te wszystkie działania muszą być uzgodnione z Komisją Europejską, więc cały ten proces potrwa na pewno ok. pół roku" - dodał.
Minister przekazał także, że komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella, z którym spotkał się w Warszawie pod koniec stycznie br. "popiera w stu procentach" polską koncepcję zmiany strategii dotyczącą Morza Bałtyckiego, która zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych.
Poinformował, że w resorcie powołany został zespół, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele rybaków mający przygotować rozwiązania wspierające ich profesję.
krm/ pz/
[link usunięty]
W jego ocenie wprowadzanie zmian należałoby zacząć od przeprowadzenia kontroli w funduszach rybackich za lata 2007-2013 ze szczególnym uwzględnieniem nieprawidłowości w przesunięciu 250 mln euro z osi rybackiej na przetwórstwo i akwakulturę. – Zrobiono alokację bez żadnej konsultacji ze środowiskiem rybackim i po prostu wydano te pieniądze – mówił. Godek nie miał żadnych wątpliwości: „Poprzedni rząd celowo działał na zagładę Bałtyku”. Podkreślał, iż Komisja Europejska udaje, że o niczym nie wie, a ciała doradcze, jak BaltFish, z premedytacją ukrywają rzeczywistą sytuację.
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.